Bezpieczeństwo WordPressa – Dlaczego aktualizacje WP są tak ważne?

Nie tak dawno temu informowałem o tym, że 30% stron internetowych korzysta z WordPressa, a skoro ten CMS jest tak popularny to oczywistym jest, że będzie również podatny na wszelkiego rodzaju ataki hakerskie. Hakerzy mają ogromny poligon doświadczalny, w momencie wyłapania luki bezpieczeństwa w WordPresie mogą bez problemu zainfekować kilka / kilkadziesiąt milionów stron, które korzystają z oprogramowania WP.

Jeśli korzystacie z oprogramowania WordPress, Joomla, Drupal to z pewnością widzieliście w kokpicie jak co jakiś czas pojawiają się informacje o dostępnych aktualizacjach (core systemu, wtyczek, motywów itd). Niektóre aktualizacje są bezwzględnie konieczne do wykonania w szczególności te związane z bezpieczeństwem czy załataniem luki, dlatego nie warto zwlekać i odkładać aktualizacji na później!

Jak podaje serwis wordfence.com liczba ataków na CMS WordPress wynosi ponad 3,5 miliona na dzień!

Czym grozi nieaktualizowanie WordPressa?

  • problemy z pozycjonowaniem z powodu dodania domeny na black list,  spadek pozycji w wyszukiwarce, finalnie nawet ban od Google
  • kradzież danych internautów, którzy będą przebywać na zainfekowanej stronie
  • przekierowanie z domeny na niebezpieczne strony z nieodpowiednimi treściami czy ze złośliwym oprogramowaniem
  • niestety istnieje również ryzyko całkowitej utraty zawartości strony

Podstawowe środki bezpieczeństwa:

  • po pierwsze należy regularnie wykonywać kopie zapasowe, które najlepiej przechowywać na zewnętrznych nośnikach, do których masz wyłączny dostęp
  • po drugie na bieżąco wykonywać aktualizacje oprogramowania, modułów oraz motywów

Warto również pomyśleć o instalacji odpowiedniego oprogramowania firewall na stronie, certyfikatu SSL, a także sprawdzać dostępność strony w Search Console i reagować na nienaturalne zachowanie domeny w wynikach wyszukiwania.

A czy Ty na bieżąco aktualizujesz swojego WordPresa? 

Marcin Guzik

Marcin Guzik

Zafascynowany WordPressem. Użytkownik WP od 2008 roku, od wersji 2.4, albo 2.5 (nie pamiętam dokładnie). Piszę na: mrcng.pl. Zawodowo: jestem właścicielem Net-Factory. Prywatnie: mąż, ojciec, instruktor karate.

Opieka i serwis stron internetowych

Zajmij się swoim biznesem a my zajmiemy się Twoją stroną. Zapewniamy stałą opiekę oraz wyspecjalizowany serwis dla stron na WordPress oraz sklepów internetowych WooCommerce.

Wybierz coś dla siebie