Jak zainstalować WordPressa? #2 Podręcznik WordPressa

Jak każde oprogramowanie tak i WordPress ma swoje wymagania sprzętowe. Aby zainstalować WP potrzebujemy serwer z obsługą interpretera języka PHP (zalecana wersja: 7.2, choć instalacja będzie działać również na starszej wersji 5.6) oraz bazę danych MySQL w wersji 5.6, ale tak jak w przypadku interpretera PHP, WP będzie działać również na starszej wersji 5.0.

Nie znam dokładnych statystyk, ale chyba nie skłamię jeśli powiem, że większość firm hostingowych wspiera powyższe technologie: PHP & MySQL, dlatego możesz wybierać dowolnie (zenbox.pl, linuxpl.com, dhosting.pl itd). Jeśli nie masz pojęcia jak wybrać, czym się kierować, zapytaj kogoś doświadczonego o radę, albo podpatrz wątki na temat hostingu na grupach fejsbukowych lub na forach internetowych – jest tego naprawdę multum.

Ok, zaczynajmy. Wejdź na oficjalną stronę WordPressa i pobierz najnowsze wydanie WP. Na dzień dzisiejszy będzie to wersja 4.9.8 (a pamiętam moje początki z WP bodajże w wersji 2.7…). Nie instaluj, nie rozpakowuj archiwów z podejrzanych źródeł! Bezpieczna, stabilna instalacja znajduje się tylko na www.wordpress.org

Pobieranie WordPressa z oficjalnego repozytorium

Aby zainstalować WordPressa musisz jeszcze wykonać dwie rzeczy: wgrać pliki na serwer oraz utworzyć nową bazę danych.

Aby utworzyć bazę danych MySQL zaloguj się do swojego panelu admina na wykupionym serwerze, przejdź do zakładki bazy danych MySQL:

Panel Admina w Linuxpl.com

Utwórz nową bazę danych (poszukaj przycisku/ikony „Utwórz nową bazę danych”). Pojawi się formularz, który musisz uzupełnić. Ważna informacja: zapisz gdzieś te dane, ponieważ będą potrzebne przy instalacji wp!

Tworzenie bazy danych w panelu Zenbox.pl

Kolejna sprawa: wgraj pliki na serwer. Akurat w tym temacie nie będę się zbytnio rozpisywał, ale pokrótce musisz:

 • zainstalować klienta FTP (może być: FileZilla)
 • skonfigurować nowe połączenie FTP (dane konfiguracyjne powinny znaleźć się w jednym z pierwszych maili po założeniu konta na hostingu)
 • przejść na serwerze do katalogu, w którym będzie nowa instalacja WordPressa (jeśli masz domenę to będzie to prawdopodobnie folder: domains/naszadomena.pl/public_html lub naszadomena.pl/public_html; jeśli nie masz domeny to możesz skorzystać z darmowej subdomeny i tam wgrać pliki, przykładowo zenbox.pl udostępnia subdomenę: nazwaużytkownika.stronazen.pl)
 • wrzucić pliki na serwer

Czas uruchomić instalator WordPressa. Wpisz adres jeszcze nie istniejącej strony w przeglądarce, na potrzeby tego wpisu będzie to: 

https://www.dev.wp-lab.pl 
(pliki zostały wgrane do folderu: domains/dev.wp-lab.pl/public_html)

Powinieneś zobaczyć powitalny ekran:

Powitalny ekran podczas instalacji WordPressa

A więc do dzieła! Zaczynajmy. Uzupełnij pola formularza:

Wypełnij formularz instalacyjny WordPressa
 • nazwa bazy danych
 • nazwa użytkownika
 • hasło
 • adres serwera bazy danych (z reguły będzie to localhost, ale w razie problemów zobacz jaki adres masz podany w mailu konfiguracyjnym jaki dostałeś po założeniu konta na serwerze lub skontaktuj się z obsługą hostingu)
 • prefiks tabel (domyślnie jest „wp_”, ale dla bezpieczeństwa wymyśl własny prefiks np. „devWP2k18_

Wyślij wypełniony formularz. Jeśli dane są poprawne WordPress poprosi Cię o uruchomienie instalacji:

Uruchomienie instalacji WordPressa

WordPress w mgnieniu oka zostanie zainstalowany, a Ty zostaniesz poproszony o „wstępną” konfigurację nowej instalacji wp:

Konfiguracja nowego WordPressa

Uzupełnij pola:

 • tytuł witryny (Meta Title – jeden z kluczowych czynników SEO)
 • nazwa użytkownika
 • hasło
 • twój e-mail
 • widoczność dla wyszukiwarek (jeśli nie chcesz by wyszukiwarki indeksowały Twoją stronę to zaznacz [x], jest to idealne rozwiązanie gdy strona jest jeszcze niegotowa, pracujemy nad stroną lub mamy ją dla testów, nauki itd.)

Czyli co? Instalujemy WordPressa:

Sukces! WordPress został zainstalowany!

Możesz teraz zalogować się do panelu administracyjnego pod adresem: www.dev.wp-lap.pl/wp-admin lub przejść do nowo utworzonej strony pod adresem www.dev.wp-lab.pl:

Kolejna witryna na WordPress!

Powodzenia i samych pomyślnych instalacji WP.

Jeśli masz jakiś problem z instalacją, FTP, bazą MySQL – pisz śmiało w komentarzu lub na hello@wp-lab.pl. Ile mogę, potrafię to pomogę. 

Tymczasem do następnego!

Marcin Guzik

Marcin Guzik

Zafascynowany WordPressem. Użytkownik WP od 2008 roku, od wersji 2.4, albo 2.5 (nie pamiętam dokładnie). Piszę na: mrcng.pl. Zawodowo: jestem właścicielem Net-Factory. Prywatnie: mąż, ojciec, instruktor karate.

Opieka i serwis stron internetowych

Zajmij się swoim biznesem a my zajmiemy się Twoją stroną. Zapewniamy stałą opiekę oraz wyspecjalizowany serwis dla stron na WordPress oraz sklepów internetowych WooCommerce.

Wybierz coś dla siebie