Jak każde oprogramowanie tak i WordPress ma swoje wymagania sprzętowe. Aby zainstalować WP potrzebujemy serwer z obsługą interpretera języka PHP (zalecana wersja: 7.2, choć instalacja będzie działać również na starszej wersji 5.6) oraz bazę danych MySQL w wersji 5.6, ale tak jak w przypadku interpretera PHP, WP będzie działać również na starszej wersji 5.0.
Nie znam dokładnych statystyk, ale chyba nie skłamię jeśli powiem, że większość firm hostingowych wspiera powyższe technologie: PHP & MySQL, dlatego możesz wybierać dowolnie (zenbox.pl, linuxpl.com, dhosting.pl itd). Jeśli nie masz pojęcia jak wybrać, czym się kierować, zapytaj kogoś doświadczonego o radę, albo podpatrz wątki na temat hostingu na grupach fejsbukowych lub na forach internetowych – jest tego naprawdę multum.
Ok, zaczynajmy. Wejdź na oficjalną stronę WordPressa i pobierz najnowsze wydanie WP. Na dzień dzisiejszy będzie to wersja 4.9.8 (a pamiętam moje początki z WP bodajże w wersji 2.7…). Nie instaluj, nie rozpakowuj archiwów z podejrzanych źródeł! Bezpieczna, stabilna instalacja znajduje się tylko na www.wordpress.org
![](https://www.wp-lab.pl/wp-content/uploads/2018/09/pobierz-wordpressa.png)
Aby zainstalować WordPressa musisz jeszcze wykonać dwie rzeczy: wgrać pliki na serwer oraz utworzyć nową bazę danych.
Aby utworzyć bazę danych MySQL zaloguj się do swojego panelu admina na wykupionym serwerze, przejdź do zakładki bazy danych MySQL:
![](https://www.wp-lab.pl/wp-content/uploads/2018/09/Bazy-MySQL.png)
Utwórz nową bazę danych (poszukaj przycisku/ikony „Utwórz nową bazę danych”). Pojawi się formularz, który musisz uzupełnić. Ważna informacja: zapisz gdzieś te dane, ponieważ będą potrzebne przy instalacji wp!
![](https://www.wp-lab.pl/wp-content/uploads/2018/09/tworzenie-bazy-danych.png)
Kolejna sprawa: wgraj pliki na serwer. Akurat w tym temacie nie będę się zbytnio rozpisywał, ale pokrótce musisz:
- zainstalować klienta FTP (może być: FileZilla)
- skonfigurować nowe połączenie FTP (dane konfiguracyjne powinny znaleźć się w jednym z pierwszych maili po założeniu konta na hostingu)
- przejść na serwerze do katalogu, w którym będzie nowa instalacja WordPressa (jeśli masz domenę to będzie to prawdopodobnie folder: domains/naszadomena.pl/public_html lub naszadomena.pl/public_html; jeśli nie masz domeny to możesz skorzystać z darmowej subdomeny i tam wgrać pliki, przykładowo zenbox.pl udostępnia subdomenę: nazwaużytkownika.stronazen.pl)
- wrzucić pliki na serwer
Czas uruchomić instalator WordPressa. Wpisz adres jeszcze nie istniejącej strony w przeglądarce, na potrzeby tego wpisu będzie to:
https://www.dev.wp-lab.pl
(pliki zostały wgrane do folderu: domains/dev.wp-lab.pl/public_html)
Powinieneś zobaczyć powitalny ekran:
![](https://www.wp-lab.pl/wp-content/uploads/2018/09/Powitalny-ekran-wordpressa.png)
A więc do dzieła! Zaczynajmy. Uzupełnij pola formularza:
![](https://www.wp-lab.pl/wp-content/uploads/2018/09/Tworzenie-WordPressa-instalacja-wp.png)
- nazwa bazy danych
- nazwa użytkownika
- hasło
- adres serwera bazy danych (z reguły będzie to localhost, ale w razie problemów zobacz jaki adres masz podany w mailu konfiguracyjnym jaki dostałeś po założeniu konta na serwerze lub skontaktuj się z obsługą hostingu)
- prefiks tabel (domyślnie jest „wp_”, ale dla bezpieczeństwa wymyśl własny prefiks np. „devWP2k18_„
Wyślij wypełniony formularz. Jeśli dane są poprawne WordPress poprosi Cię o uruchomienie instalacji:
![](https://www.wp-lab.pl/wp-content/uploads/2018/09/Uruchom-instalacje.png)
WordPress w mgnieniu oka zostanie zainstalowany, a Ty zostaniesz poproszony o „wstępną” konfigurację nowej instalacji wp:
![](https://www.wp-lab.pl/wp-content/uploads/2018/09/Instalacja-WordPressa.png)
Uzupełnij pola:
- tytuł witryny (Meta Title – jeden z kluczowych czynników SEO)
- nazwa użytkownika
- hasło
- twój e-mail
- widoczność dla wyszukiwarek (jeśli nie chcesz by wyszukiwarki indeksowały Twoją stronę to zaznacz [x], jest to idealne rozwiązanie gdy strona jest jeszcze niegotowa, pracujemy nad stroną lub mamy ją dla testów, nauki itd.)
Czyli co? Instalujemy WordPressa:
![](https://www.wp-lab.pl/wp-content/uploads/2018/09/Sukces.png)
Możesz teraz zalogować się do panelu administracyjnego pod adresem: www.dev.wp-lap.pl/wp-admin lub przejść do nowo utworzonej strony pod adresem www.dev.wp-lab.pl:
![](https://www.wp-lab.pl/wp-content/uploads/2018/09/Zaistalowany-WordPress.png)
Powodzenia i samych pomyślnych instalacji WP.
Jeśli masz jakiś problem z instalacją, FTP, bazą MySQL – pisz śmiało w komentarzu lub na hello@wp-lab.pl. Ile mogę, potrafię to pomogę.
Tymczasem do następnego!