W kilku najbliższych wpisach postaram się stworzyć mini podręcznik WordPress dla początkujących użytkowników wp. Wpisy będą dotyczyć między innymi instalacji, podstawowej konfiguracji, czynności niezbędnych do wykonania tuż po instalacji, przenoszenia na inny serwer itd. Dzisiaj co nie co informacji o samym WordPressie.
Kiedy to wszystko się zaczęło?
Jak na Internet to bardzo, ale to bardzo dawno temu bo w 2003 roku, wtedy to dwóch panów: Matt Mullenweg i Mike Little podjęli się i stworzyli system zarządzania treścią (CMS) o nazwie WordPress. Pierwszą oficjalną wersję wypuścili 27 maja (wersja 0.7), rok później w 2004 roku WordPress zyskał możliwość tworzenia pluginów, a w 2005 roku możliwość zmiany i tworzenia motywów.
Począwszy od wersji 1.0 wszystkie główne wydania zostały oznaczone imionami i nazwiskami muzyków, przykładowo:
wersja 1.0 – Miles – na cześć Miles Davisa
wersja 1.5 – Strayhorn – na cześć Williama Thomasa Strayhorna
wersja 4.0 – Benny – na cześć Benjamina Goodmana
pełną listę wersji oraz ich nazwy znajdziesz tutaj.
WordPress to…
System do zarządzania treścią stworzony i napisy w języku PHP, który korzysta z bazy danych mySQL. WordPressa możemy zainstalować na większości serwerach, które obecnie można kupić nawet za kilkanaście złotych.
WordPress dzisiaj?
Aktualnie +/- 30% stron internetowych w sieci stoi na WordPressie, druga w zestawieniu Joomla! ma tylko 3,1% udział – więcej informacji tutaj.
Ogromną popularność wp zawdzięcza przede wszystkim elastyczności, dzięki której za pomocą wp możemy zbudować prostego bloga, ale również rozbudowaną stronę czy portal internetowy. Ponadto system jest na tyle intuicyjny, że późniejsza obsługa nie powinna sprawiać większych problemów. Jednak jedną z głównych zalet WordPressa jest przede wszystkim dynamicznie rozwijające się środowisko developerów i programistów tworzących pluginy, motywy i dedykowane rozwiązanie pod WordPressa.
Moja przygoda z WordPressem… Był rok prawdopodobnie 2008, wtedy też szukałem dobrej alternatywy dla Joomla! na której zbudowałem już kilka stron. Powoli, od skryptu do skryptu w końcu trafiłem na WordPressa w wersji +/- 2.7 i tak zostało do dzisiaj!