WordPress 5.x.x aktualizować czy nie?

Od wprowadzenia wersji 5.0.0 minęło już prawie 4 miesiące, usunięto mnóstwo błędów, usprawniono Gutenberga. Kilka dni temu otrzymaliśmy WP w wersji 5.1.1. Jednym słowem WordPress mocno idzie do przodu!

Aktualizować WordPressa czy nie?

Po pierwsze: jeśli nie korzystasz w swoich projektach z wtyczek/dodatków niewiadomego pochodzenia, nieaktualizowanych, niekompatybilnych z najnowszą wersją WP to mam dobrą wiadomość – nie ma się czego bać!

Po drugie: jeśli strona nie została “wyklikana” w page builderze, nie załatwiasz każdej zmiany pluginem (nie potrzebujesz do zmiany koloru “wtyczki”), ale napisałeś/zmodyfikowałeś motyw, dbasz o swój kod, masz kontrolę nad każdym elementem strony, posiadasz zaktualizowane pluginy to spokojnie możesz instalować najnowszą wersję WP.

Po aktualizacji do wersji 5.1.1 WordPress będzie Cię witać, jak na załączonej grafice poniżej:

Ale co wtedy gdy nie jestem pewien aktualizacji?

Jest kilka sposobów na to by w miarę bezpiecznie wykonać aktualizacje WordPressa:

  • Zrób backup strony (pliki, baza), wykonaj wszystkie aktualizacje, sprawdź czy działa. Jeśli nie, przywróć stronę z backupu.
  • Wykonaj kopię strony 1:1 na nowej instancji, zaktualizuj wszystko (pluginy, wp), sprawdź czy działa prawidłowo. Jeśli tak, aktualizuj na wersji produkcyjnej.
  • Zainstaluj Klasyczny Edytor, zaktualizuj wszystko. Będziesz mieć najnowszego WordPressa, ale ze starym klasycznym edytorem.

A u was jak? Wszystkie projekty w wersji 5.1.1, czy może jeszcze 4.9.10?

Marcin Guzik

Marcin Guzik

Zafascynowany WordPressem. Użytkownik WP od 2008 roku, od wersji 2.4, albo 2.5 (nie pamiętam dokładnie). Piszę na: mrcng.pl. Zawodowo: jestem właścicielem Net-Factory. Prywatnie: mąż, ojciec, instruktor karate.

Opieka i serwis stron internetowych

Zajmij się swoim biznesem a my zajmiemy się Twoją stroną. Zapewniamy stałą opiekę oraz wyspecjalizowany serwis dla stron na WordPress oraz sklepów internetowych WooCommerce.

Wybierz coś dla siebie