Zarządzanie mediami w WordPressie #5 Podręcznik WordPressa

Media (obrazki, filmy itd.) w WordPressie

Każdy obraz (JPG, PNG itd.), film, czy plik PDF, jaki dodajemy do wpisu lub podczas tworzenia podstrony zostaje zapisany na serwerze w folderze uploads/rok/miesiąc/.

W zależności od podanych rozmiarów w Ustawieniach Mediów podczas dodawania zdjęć do treści WordPress utworzy dla oryginalnego pliku dodatkowe formaty:

Standardowo dla pliku większego niż 1024px WordPress utworzy 3 dodatkowe pliki. Natomiast w przypadku pliku mniejszego niż 1024px system utworzy 2 dodatkowe pliki (150px i 300px) itd.

Biblioteka mediów w WordPressie

Wszystkie dodane pliki można podejrzeć w panelu administratora w zakładce Media > Biblioteka.

Pliki można wyświetlać w formie siatki lub listy, dodatkowo można wybrać sortowanie po typie pliku (obrazki, plik dźwiękowy, filmy, niezałączone, moje) oraz po dacie dodania.

W bibliotece można również skorzystać z wyszukiwarki mediów, która przydaje się gdy dodanych plików mamy kilkaset/kilka tysięcy, a znamy dokładną nazwę pliku.

Media można edytować oraz usuwać (zaznaczamy wiele plików i masowo możemy je usunąć z WP).

Szczegóły załączonego pliku

Po kliknięciu w miniaturę pliku otworzy się okno “Szczegóły załączonego pliku”, w którym pojawią się informacje na temat pliku (nazwa, typ, data wysłania, wielkość i wymiar) oraz przede wszystkim adres URL.

Ponadto mamy możliwość zmiany niektórych parametrów (tytuł, etykieta, alternatywny tekst, opis).

Edycja obrazów w WordPressie

Każdy obrazek dodany do WordPressa można edytować klikając pod miniaturą “Edytuj obrazek” lub “Edytuj więcej informacji“.

Po przejściu do edycji medium możemy kadrować, obracać, przeskalować i przycinać obrazek, a następnie zastosować naniesione zmiany do wszystkich rozmiarów obrazka, miniatur lub wszystkich rozmiarów poza miniaturą.

Do dzieła! Zarządzanie mediami w WordPressie nie powinno już sprawić wam więcej problemów. I to by było na tyle dzisiaj w ramach cyklu Podręcznik WordPressa.

W razie pytań pisz w komentarzu lub bezpośrednio na hello@wp-lab.pl.

Marcin Guzik

Marcin Guzik

Zafascynowany WordPressem. Użytkownik WP od 2008 roku, od wersji 2.4, albo 2.5 (nie pamiętam dokładnie). Piszę na: mrcng.pl. Zawodowo: jestem właścicielem Net-Factory. Prywatnie: mąż, ojciec, instruktor karate.

Opieka i serwis stron internetowych

Zajmij się swoim biznesem a my zajmiemy się Twoją stroną. Zapewniamy stałą opiekę oraz wyspecjalizowany serwis dla stron na WordPress oraz sklepów internetowych WooCommerce.

Wybierz coś dla siebie