Media (obrazki, filmy itd.) w WordPressie
Każdy obraz (JPG, PNG itd.), film, czy plik PDF, jaki dodajemy do wpisu lub podczas tworzenia podstrony zostaje zapisany na serwerze w folderze uploads/rok/miesiąc/.
W zależności od podanych rozmiarów w Ustawieniach Mediów podczas dodawania zdjęć do treści WordPress utworzy dla oryginalnego pliku dodatkowe formaty:
Standardowo dla pliku większego niż 1024px WordPress utworzy 3 dodatkowe pliki. Natomiast w przypadku pliku mniejszego niż 1024px system utworzy 2 dodatkowe pliki (150px i 300px) itd.
Biblioteka mediów w WordPressie
Wszystkie dodane pliki można podejrzeć w panelu administratora w zakładce Media > Biblioteka.
Pliki można wyświetlać w formie siatki lub listy, dodatkowo można wybrać sortowanie po typie pliku (obrazki, plik dźwiękowy, filmy, niezałączone, moje) oraz po dacie dodania.
W bibliotece można również skorzystać z wyszukiwarki mediów, która przydaje się gdy dodanych plików mamy kilkaset/kilka tysięcy, a znamy dokładną nazwę pliku.
Media można edytować oraz usuwać (zaznaczamy wiele plików i masowo możemy je usunąć z WP).
Szczegóły załączonego pliku
Po kliknięciu w miniaturę pliku otworzy się okno „Szczegóły załączonego pliku”, w którym pojawią się informacje na temat pliku (nazwa, typ, data wysłania, wielkość i wymiar) oraz przede wszystkim adres URL.
Ponadto mamy możliwość zmiany niektórych parametrów (tytuł, etykieta, alternatywny tekst, opis).
Edycja obrazów w WordPressie
Każdy obrazek dodany do WordPressa można edytować klikając pod miniaturą „Edytuj obrazek” lub „Edytuj więcej informacji„.
Po przejściu do edycji medium możemy kadrować, obracać, przeskalować i przycinać obrazek, a następnie zastosować naniesione zmiany do wszystkich rozmiarów obrazka, miniatur lub wszystkich rozmiarów poza miniaturą.
Do dzieła! Zarządzanie mediami w WordPressie nie powinno już sprawić wam więcej problemów. I to by było na tyle dzisiaj w ramach cyklu Podręcznik WordPressa.
W razie pytań pisz w komentarzu lub bezpośrednio na hello@wp-lab.pl.