15 niezbędnych wtyczek do WordPressa

Pisałem już jakiś czas temu, że Internet WordPressem stoi – ponad 30% wszystkich stron w sieci napędzanych jest właśnie tym systemem, który z miesiąca na miesiąc zyskuje coraz więcej zwolenników. 

Główną zaletą WordPressa jest możliwość wręcz nieograniczonej rozbudowy strony. Co prawda podstawowa wersja posiada ograniczoną funkcjonalność, a we froncie Twenty Seventeen nie wygląda zbyt atrakcyjnie, to mamy do dyspozycji ogromną bazę wtyczek, modułów, a także społeczność developerów, którzy każdego dnia prężnie rozwijają darmowe oraz płatne produkty pod WP. Dlatego na WordPressie można zbudować stronę firmową, bloga, forum czy sklep internetowy.

Czy jest wtyczka od wszystkiego?

Obserwuję dyskusję w kilku grupach związanych z WordPressem na Facebooku i poniekąd mnie śmieszy, ale chyba bardziej przeraża, że bardzo dużo osób każdą zmianę, nową funkcję, edycję motywu chciałoby załatwić wtyczką… O każdą – nawet drobnostkę – pytają: czy jest do tego jakaś wtyczka... Niektóre problemy i zmiany można rozwiązać np. krótką funkcją, kodem wklejonym w functions.php i nie trzeba instalować 34-tej wtyczki.

Zainstalujesz wtyczki do ikon, fontów, page buildera, revolution slider i nie dziw się potem, że w teście pingdom lub pagespeed insights strona ma 20-30 / 100 a czas ładowania wynosi kilka-kilkanaście sekund.

Owszem z repozytorium należy korzystać, ale z umiarem i przede wszystkim z głową.

Na co dzień pracuję w Net-Factory gdzie projektujemy i wdrażamy strony internetowe w głównej mierze oparte o WordPressa, są to witryny firmowe, blogi, sklepy internetowe, strony dla instytucji publicznych itd. Poniżej chciałbym podzielić się listą najlepszych wtyczek, które wykorzystujemy praktycznie w każdym projekcie!

15 niezbędnych wtyczek do WordPressa

1. Advanced Custom Fields

Dla mnie: bezapelacyjnie najważniejsza wtyczka do WordPressa! To za jej pomocą możemy tworzyć niestandardowe pola, które później za pomocą odpowiedniego kodu i funkcji jesteśmy w stanie wyświetlić w różnych miejscach motywu. 

Gorąco polecam zakup wersji PRO, w której mamy dostęp do dodatków, których nie posiada podstawowa wersja: pole galerii, klonowanie, czy pole powtarzalne itd., ale być może dla Ciebie wystarczająca będzie wersja darmowa z katalogu WP.

Koszty: 0 zł (darmowa wersja) lub 25$ (Personal) / 100% (Developer), wtyczka w repozytorium WPhttps://pl.wordpress.org/plugins/advanced-custom-fields/

2. Custom Post Type UI

Co prawda nie korzystamy z tej wtyczki w każdym projekcie, ale w połączeniu z ACF PRO za pomocą CPT możemy wręcz niewyobrażalnie rozbudowywać stronę to raz, a dwa jeśli chcesz ułatwić klientowi obsługę i zarządzenie treścią to warto dodatki i moduły tworzyć w oparciu o CPT (ewentualnie CPT + ACF PRO) tak aby po zalogowaniu klient miał dostęp do edycji treści w nowej zakładce.

Przykład? W ostatniej realizacji dla LKS Wierchy Pasierbiec przygotowaliśmy za pomocą CPT trzy nowe typy postów: “Król Strzelców”, “Najwięcej Asyst” oraz “Nadchodzące spotkanie”. Klient obsługując panel administratora, po zalogowaniu przechodzi do nowo utworzonych zakładek  i uzupełnia przygotowane formularze (za pomocą ACF PRO), które po zaktualizowaniu wyświetlają na głównej stronie konkretne informacje w tabelkach.

Prosty przykład wdrożenia CPT + ACF PRO na stronie klienta www.wierchypasierbiec.pl

Koszty: 0 zł, wtyczka w repozytorium WPhttps://pl.wordpress.org/plugins/custom-post-type-ui/

3. Admin Menu Editor

A teraz wtyczka, która została zainstalowana w każdym projekcie jaki wykonaliśmy w ostatnich latach. Za jej pomocą możemy dowolnie konfigurować panel administratora. Przykładowo możemy ukrywać/usunąć/dodać zakładki na pasku bocznym dla konkretnego użytkownika, czy roli na stronie. 

Jeśli przygotowujemy dla klienta panel administratora do późniejszej edycji i obsługi strony to jest to dodatek z kategorii “must have”, dzięki któremu możemy PA maksymalnie uprościć i dać dostęp klientowi do zakładek, które dotyczą wyłącznie edycji treści na stronie, np.

Panel Administratora dla redaktora szkolnego bloga na stronie www.spkanina.edu.pl

Podstawowa wersja wtyczki jest za darmo, ale osobiście polecam wersję dla Agencji, za 50$ mamy dostęp do pełnej funkcjonalności oraz możemy bez limitu instalować wtyczkę na stronach.

Koszty: 0 zł (darmowa wersja), 25$ (Personal), 33$ (Plus), 50$ (Agency), wtyczka w repozytorium WPhttps://pl.wordpress.org/plugins/admin-menu-editor/

4. Duplikuj wpis

Za pomocą wtyczki możemy klonować wpisy, strony, a także wpisy utworzone za pomocą Custom Post Type. Posiadając “Duplikuj wpis” nie trzeba otwierać wpisu by skopiować tekst do nowego postu, wystarczy kliknąć “New Draft”. Ponadto w konfiguracji wtyczki mamy możliwość zaznaczenia co ma zostać dokładnie skopiowane (treść, data, nazwa, kategoria, tagi itd).

Koszty: 0 zł, wtyczka w repozytorium WP: https://wordpress.org/plugins/duplicate-post/

5. Contact Form 7

Prawie każda strona internetowa posiada formularz kontaktowy za pomocą którego można skontaktować się z właścicielem, firmą, blogerem itd. Nie ma lepszego rozwiązania pod WordPressa jak wtyczka Contact Form 7, dzięki której możemy zbudować prosty formularz kontaktowy, ale również zaawansowane formularze zamówienia, reklamacji itd.

Koszty: 0 zł, wtyczka w repozytorium WP: https://pl.wordpress.org/plugins/contact-form-7/

6. ManageWP Worker

Obsługujesz kilkanaście / kilkadziesiąt instalacji na WP? W pewnym momencie aktualizacje oraz serwis stron staną się dla Ciebie uciążliwe, a raczej będzie to morderczy maraton! Warto wtedy poświęcić czas i na każdej stronie zamontować wtyczkę ManageWP Worker, za pomocą której w panelu ManageWP otrzymasz dostęp do wszystkich swoich zainstalowanych WordPressów.

Po zalogowaniu do panelu klienta w ManageWP będziesz mógł masować wykonać backup, aktualizacje pluginów, motywów czy core swoich WP. WordPressy można grupować, tagować oraz przypisywać do projektu, klientów itd. Podstawowa wersja wtyczki jest darmowa. Za niewielką opłatą wykonasz backup, czy skan antywirusowy – pełny cennik znajdziesz tutaj.

Koszty: 0 zł, wtyczka w repozytorium WP: https://pl.wordpress.org/plugins/worker/

7. Yoast SEO

W temacie SEO (meta dane, frazy kluczowe, optymalizacja seo) prawdopodobnie nie ma lepszej wtyczki. Yoast SEO powinna być zrozumiała nawet dla początkującego właściciela WP. 

Koszty: 0 zł, wtyczka w repozytorium WP: https://pl.wordpress.org/plugins/wordpress-seo/

8. Google XML Sitemaps

Jak wygenerować mapę strony (sitemap), którą następnie można przesłać do Search Console? Za pomocą wtyczki Google XML Sitemaps. Wahasz się? +2 miliony pobrań powinno rozwiać wszelkie wątpliwości.

Koszty: 0 zł, wtyczka w repozytorium WP: https://pl.wordpress.org/plugins/google-sitemap-generator/

9. Autoptimize

Pozostając w temacie optymalizacji przedstawiam Wam Autoptimize – nieocenioną wtyczka do optymalizacji strony pod kątem szybkości ładowania. Jakieś wątpliwości czy Autoptimize da radę? Zobacz mój ostatni wpis, w którym opisałem optymalizację strony i z 30/100 poprawiłem wynik w PageSpeed Insights do 93/100.

Koszty: 0 zł, wtyczka w repozytorium WP: https://pl.wordpress.org/plugins/autoptimize/

10. LiteSpeed Cache / WP Super Cache / W3 Total Cache

Istotnym elementem każdej gotowej i wdrożonej strony jest odpowiednie cachowanie. W3 Total Cache nie ma sobie równych, jest to mega kombajn, który sprawdzi się idealnie. Dla początkującego właściciela polecam WP Super Cache, która w podstawowych ustawieniach również “zrobi robotę”, natomiast LiteSpeed Cache wymieniłem w zestawieniu, ponieważ bardzo dobrze współpracuje z hostingiem zenbox!

Koszty: 0 zł, wtyczki w repozytorium WPhttps://pl.wordpress.org/plugins/litespeed-cache/  https://pl.wordpress.org/plugins/wp-super-cache/ https://pl.wordpress.org/plugins/w3-total-cache/

11. WP Optimize

Często edytujesz wpisy / podstrony, zmieniasz kategorie? Wpisy mają kilkanaście / kilkadziesiąt rewizji? Co prawda nie widać tego w PA, ale syf w bazie mySQL zostaje, dlatego prędko instaluj WP Optimize wyczyść i “uwolnij” bazę z niepotrzebnych rekordów.

Koszty: 0 zł, wtyczka w repozytorium WPhttps://pl.wordpress.org/plugins/wp-optimize/

12. Disqus Comment System

Zarządzanie komentarzami z kilku / kilkunastu stron może być przyjemne! Chcesz posiadać w pełni profesjonalne narzędzie do interakcji z czytelnikami pod tworzonymi wpisami? Disqus jest niekwestionowanym liderem na tym polu.

Koszty: 0 zł, wtyczka w repozytorium WPhttps://pl.wordpress.org/plugins/disqus-comment-system/

13. WooCoommerce

Już prawie koniec, a tutaj pozycja obowiązkowa z kategorii sprzedaż za pośrednictwem WordPressa. Wtyczka jest absolutnym liderem w tej kategorii w repozytorium WP (aktualnie ma +4 miliony pobrań). Co prawda, aby stworzyć pełnoprawny e-commerce przy użyciu WC musimy “doinstalować” jeszcze kilka dodatkowych wtyczek, ale o tym może innym razem! Nie mniej jednak jeśli chcesz na stronie posiadać sklep internetowy to instaluj wyłącznie WC.

Koszty: 0 zł, wtyczka w repozytorium WP: https://pl.wordpress.org/plugins/woocommerce/

14. WP Tryb Konserwacji

Tryb awaryjny dla strony? Trwają prace projektowe na docelowej domenie lub prowadzisz “remont”? Warto na czas pracy przysłonić stronę dla odwiedzających by nie mieli dostępu do wersji developerskiej.

Za pomocą WP Tryb Konserwacji kilkoma kliknięciami uruchomimy tryb konserwacji, który odwiedzającym wyświetli komunikat o trwających pracach na stronie.

Koszty: 0 zł, wtyczka w repozytorium WP: https://pl.wordpress.org/plugins/wp-maintenance-mode/

15. Gutenberg

Nieśmiałym krokiem do listy dołącza jedna z najświeższych wtyczek, która docelowo zostanie wbudowana w core WP. Gutenberg bo o nim mowa to nowy edytor treści przygotowany przez twórców WP, co prawda aktualnie mamy dostęp do wersji developerskiej i jeszcze dużo pracy przed twórcami, to już teraz widać, że wtyczka ma ogromny potencjał zarówno dla standardowych użytkowników wp jak i dla mniej / bardziej zaawansowanych developerów.

Koszty: 0 zł, wtyczka w repozytorium WP: https://wordpress.org/plugins/gutenberg/

A teraz do dzieła!

Myślę, że moje opracowanie pomoże Ci wybrać odpowiednie narzędzia do rozbudowy strony internetowej. Na liście znajdują się wyłącznie sprawdzone i jedne z najbardziej popularnych wtyczek w repozytorium WP – także bez obaw! Instalujesz i działasz. Powodzenia!

Marcin Guzik

Marcin Guzik

Zafascynowany WordPressem. Użytkownik WP od 2008 roku, od wersji 2.4, albo 2.5 (nie pamiętam dokładnie). Piszę na: mrcng.pl. Zawodowo: jestem właścicielem Net-Factory. Prywatnie: mąż, ojciec, instruktor karate.

Opieka i serwis stron internetowych

Zajmij się swoim biznesem a my zajmiemy się Twoją stroną. Zapewniamy stałą opiekę oraz wyspecjalizowany serwis dla stron na WordPress oraz sklepów internetowych WooCommerce.

Wybierz coś dla siebie