Jak dodać przycisk lubię to i udostępnij pod wpisem na blogu?

W ostatnich dniach intensywnie tworzę www.mrcng.pl. W pewnym momencie postanowiłem, że umieszczę pod każdym wpisem box z fejsbukowymi przyciskami “lubię to” oraz “udostępnij” – tak jak to ma w zasadzie każdy blog w internecie. Niestety coś mnie zaćmiło i chwilowo nie miałem pojęcia jak zrobić by Facebook tworzył dynamiczne adresy podczas udostępniania konkretnego wpisu. Co prawda mogłem użyć gotowej wtyczki, ale nadal nadal nie rozwiązałbym problemu, dlatego zobaczcie co udało się zrobić metodą prób i błędów:

Po pierwsze przechodzimy na fejsbukową stronę dla developerów: https://developers.facebook.com następnie wybieramy Docs > Like Button for the Web.

Konfigurujemy widget: jaki rodzaj przycisku, czy mają pokazywać się twarze znajomych itd. Podając URL to Like np. https://www.facebook.com/mrcng.pl tworzymy widget, dzięki któremu będzie można polubić i udostępnić konkretną stronę na Facebooku, a przecież nie o to chodziło.

Jak zrobić by Facebook tworzył dynamiczne adresy podczas udostępniania wpisu? Sprawa jest bardzo prosta (olśniło mnie dopiero po kilkunastu minutach): wystarczy pozostawić pole URL to Like puste, a następnie wygenerowany kod, umieścić na stronie. Myślę, że nie muszę tłumaczyć jak połączyć się z FTP oraz przejść do edycji motywu w WP ?

Pierwszy kod trzeba umieścić tuż po otwarciu <body>, z reguły znajdziesz odpowiednią linię kodu w pliku header.php.

<div id="fb-root"></div>
<script>(function(d, s, id) {
var js, fjs = d.getElementsByTagName(s)[0];
if (d.getElementById(id)) return;
js = d.createElement(s); js.id = id;
js.src = "https://connect.facebook.net/en_US/sdk.js#xfbml=1&version=v3.0";
fjs.parentNode.insertBefore(js, fjs);
}(document, 'script', 'facebook-jssdk'));</script>

Natomiast drugi pod wpisem – w moim przypadku był to plik single.php, zaraz po zamknięciu pętli, a tuż przed kontenerem z komentarzami.

<div class="fb-like" data-layout="standard" data-action="like" data-size="small" data-show-faces="true" 
data-share="true"></div>

Finalnie otrzymujemy widget, dzięki którym czytelnik ma możliwość polubienia bądź udostępnienia tworząc wpis na swoją tablicę na Facebooku z dynamicznym adresem URL, który będzie kierował na nasz blog.

Jak to wygląda w praktyce? Zapraszam na www.mrcng.pl do ostatniego wpisu, a następnie na sam dół: mrcng.pl.

Marcin Guzik

Marcin Guzik

Zafascynowany WordPressem. Użytkownik WP od 2008 roku, od wersji 2.4, albo 2.5 (nie pamiętam dokładnie). Piszę na: mrcng.pl. Zawodowo: jestem właścicielem Net-Factory. Prywatnie: mąż, ojciec, instruktor karate.

Opieka i serwis stron internetowych

Zajmij się swoim biznesem a my zajmiemy się Twoją stroną. Zapewniamy stałą opiekę oraz wyspecjalizowany serwis dla stron na WordPress oraz sklepów internetowych WooCommerce.

Wybierz coś dla siebie