Jak przenieść WordPressa na inny serwer?

Poniżej postaram się dosyć szczegółowo opisać jak wygląda „moja procedura” przeniesienia strony opartej o WordPress na inny serwer. Oczywiście trochę to inaczej będzie wyglądać gdy nasza instalacja jest na WordPress.com lub w sytuacji gdy nie mamy dostępu do FTP oraz panelu administracyjnego na hostingu, ale załóżmy dzisiaj, że chcemy przenieść stronę z jednego serwera na drugi i mamy pełny dostęp.

1. Kopia plików z FTP

Po pierwsze zaloguj się na swój serwer FTP, otwórz folder domeny, którą przenosisz i zgraj na dysk folder „wp-content”. Jeśli masz dużo wtyczek, kilkadziesiąt galerii zdjęć na stronie to kopiowanie może trochę potrwać.

Druga bardzo istotna sprawa to zgranie wszystkich folderów, plików, które trzymasz w folderze domeny, może jakieś zdjęcia, może dokumenty, pliki itd. wszystko co zostało utworzone przez Ciebie i znajduje się w domains/twojadomena.pl/public_html/… musi zostać skopiowane na dysk.

Trzecia sprawa to zadbanie o skrzynki pocztowe! Jeśli przenosisz domenę na nowy serwer to musisz pamiętać, że w momencie gdy zmienisz ustawienia DNS utracisz dostęp do zawartości skrzynek pocztowych ze starego serwera. To temat na osobny wpis, ale w skrócie musisz zabrać i przenieść na nowy serwer zawartość swoich skrzynek pocztowych, by po zmianie DNS mieć nadal dostęp do ich całej zawartości. 

Nie ma potrzeby kopiować systemowych plików oraz folderów wp-admin, wp-includes, ale dla bezpieczeństwa skopiuj na dysk pliki: .htaccess oraz wp-config.php

2. Kopia bazy danych

Bazę danych możesz skopiować za pomocą wtyczek z oficjalnego repozytorium WP -> szukaj pod hasłem „backup mysql”. Jednak ja wyznaję zasadę „im mniej wtyczek tym lepiej” i backup bazy danych wykonuję ręcznie.

Zakładając, że mamy pełny dostęp do ftp, mySQL itd. zaloguj się do phpMyAdmina, wybierz bazę, przejdź do zakładki Eksport i wygeneruj plik .sql

3. Uruchamianie strony na nowym serwerze

Gdy masz już stronę skopiowaną na swoim dysku, czas zabrać się za uruchomienie jej na nowym serwerze.

Po pierwsze pobierz aktualną paczkę instalacyjną WordPressa z www.wordpress.org

Po drugie wgraj wszystkie pliki z rozpakowanej paczki na nowy serwer, do folderu przenoszonej domeny (wszystkie oprócz folderu wp-content).

Następnie wgraj skopiowany folder wp-content ze starego serwera.

W międzyczasie zaloguj się do panelu administratora na nowym serwerze i utwórz nową bazę danych (ważne: zapisz gdzieś nazwę, użytkownika oraz hasło do tej bazy). Potem zaloguj się w phpMyAdmin do nowo utworzonej bazy i zaimportuj wcześniej wygenerowany backup bazy mySQL na starym serwerze.

Wracamy do pracy na nowym serwerze. Otwórz plik wp-config.php i podmień wartości odpowiadające za połączenie mySQL:

// ** MySQL settings - You can get this info from your web host ** //
/** The name of the database for WordPress */
define('DB_NAME', 'database_name_here');

/** MySQL database username */
define('DB_USER', 'username_here');

/** MySQL database password */
define('DB_PASSWORD', 'password_here');

/** MySQL hostname */
define('DB_HOST', 'localhost');

/** Database Charset to use in creating database tables. */
define('DB_CHARSET', 'utf8');

/** The Database Collate type. Don't change this if in doubt. */
define('DB_COLLATE', '');

Wprowadź poprawną nazwę użytkownika, nazwę bazy danych, hasło oraz hostname (domyślnie jest to localhost). 

Zapisz zmiany. 

Zmień nazwę pliku na wp-config.php i wgraj na serwer (oraz usuń wp-config-sample.php).

Podsumujmy wszystko do tej pory: wykonaliśmy kopię strony, bazy danych, następnie wgraliśmy na serwer świeżą paczkę plików WP, potem wgraliśmy skopiowany ze starej strony folder wp-content, utworzyliśmy bazę danych na nowym serwerze i zaimportowaliśmy backup ze starego serwera, poprawnie skonfigurowaliśmy plik wp-config.php i załadowaliśmy go na serwer.

Na koniec zaloguj się do panelu klienta gdzie trzymasz domenę i zmień jej DNS-y, tak aby zaczęła kierować na nowy serwer. Po zmianie DNS i zakończeniu propagacji strona powinna odpalić, ponieważ wgraliśmy pliki, mamy bazę danych i plik konfiguracyjny na nowym serwerze, który wskazuje na nową bazę danych.

4. Dlaczego strona nadal nie działa?

Jeśli pomimo powyższej procedury Twoja strona nie działa, spróbuj zastosować się do któregoś z poniższych punktów:

a) być może nadal trwa propagacja DNS przenoszonej domeny (poczekaj cierpliwie lub napisz do obsługi nowego serwera czy domena wskazuje już na nowy serwer)

b) jeśli przenosisz wersję projektową, tzn. pracowałeś na swoim serwerze, strona miała adres testowy np. projekt-abc.mojadomena.pl i wrzucasz to na docelowy serwer (klienta) musisz zmienić adres strony – ponieważ „siteurl” w bazie danych nadal wskazuje na projekt-abc.mojadomena.pl, a ma pokazywać np. firma-abc.pl

Jak to naprawić? Zaloguj się do phpMyAdmina, wybierz tabelę wp_options i zmień wartość „siteurl” na poprawny adres.

c) wykonałeś „procedurę przenoszenia strony” oraz sprawdziłeś bazę danych czy odwołuje się do poprawnego adresu strony (patrz podpunkt wyżej), ale nadal występuje problem z odpaleniem strony? Być może problemem jest certyfikat SSL, a raczej jego brak.

Jeśli na starym serwerze domena miała zainstalowany certyfikat SSL, poprawnie przeniosłeś pliki, bazę mySQL na nowy serwer, ale nie wygenerowałeś na nowym serwerze certyfikatu SSL to będziesz mieć problemy i program antywirusowy może przyblokować stronę ze względu na problemy z certyfikatem domeny. Po migracji musisz również na nowym serwerze utworzyć i przypisać domenie certyfikat SSL.

Jeśli nadal masz problem, strona nie działa, proszę Cię napisz do mnie hello@mrcng.pl – spróbuję pomóż, wskazać rozwiązanie.

Jeśli potrzebujesz szybkiej i kompleksowej interwencji napisz na biuro@net-factory.pl, a odpłatnie wykonamy pełną migrację strony na nowy serwer.

Marcin Guzik

Marcin Guzik

Zafascynowany WordPressem. Użytkownik WP od 2008 roku, od wersji 2.4, albo 2.5 (nie pamiętam dokładnie). Piszę na: mrcng.pl. Zawodowo: jestem właścicielem Net-Factory. Prywatnie: mąż, ojciec, instruktor karate.

Opieka i serwis stron internetowych

Zajmij się swoim biznesem a my zajmiemy się Twoją stroną. Zapewniamy stałą opiekę oraz wyspecjalizowany serwis dla stron na WordPress oraz sklepów internetowych WooCommerce.

Wybierz coś dla siebie