Jak utworzyć nowy szablon dla podstrony w WordPress?

Na początku warto nadmienić, że szablon strony to nie to samo co motyw. Co prawda wielu początkujących użytkowników WordPressa używa tych zwrotów naprzemiennie – trochę ich rozumiem, sam tak robiłem kilka lat temu.

Jak zauważysz aktualna wersja tego bloga posiada niestandardową stronę główną, która wyświetla 3 pętle wpisów oraz lekko zmodyfikowany widok wpisu (bez paska bocznego, blok treści jest wyśrodkowany). 

Pewnie zastanawiasz się jak osiągnąć taki efekt? Jak dodać, tworzyć nowe szablony dla podstron? Za wszystko odpowiedzialne są „page templates”. 

Do dzieła – tworzymy nowy szablon strony WordPress

Uznajmy, że chcemy utworzyć podstronę bez paska bocznego, z treścią na całą szerokość kontenera, którą nazwiemy: „Full Width”. Kopiujemy plik motywu page.php zmieniamy nazwę nowego pliku na full-width.php i wgrywamy na serwer do folderu z naszym motywem.

Następnie musimy dodać kod, który „podpowie” WordPressowi, że plik full-width.php to szablon podstrony:

/** * Template Name: Full Width */

Powinno to wyglądać następująco:

Po wejściu do Kokpitu i wybraniu strony do edycji po prawej stronie pojawi się możliwość zmiany szablonu, tak jak poniżej widać na zrzucie ekranu:

Wybieramy nowo utworzony szablon, zapisujemy stronę i w tym momencie zaczyna się najlepsze – ogranicza Cię wyłącznie wyobraźnia, możesz:

  • zmodyfikować kod pliku full-width.php tak aby usunąć standardowy pasek boczny i całość zrobić na całą szerokość kontenera
  • za pomocą ACF dodać niestandardowe pola tylko dla tego szablonu i wyświetlić go we froncie
  • za pomocą CPT stworzyć nowy typ postów i wyświetlić je na nowym szablonie
  • zostawić pustą stronę w kokpicie, a uzupełnić ją w pliku full-width.php 

Możliwości jest wiele, poniżej załączam przykład co można zrobić fajnego przy użyciu WordPressa, WooCommerce oraz „Page Templates”, czyli niestandardowy widok produktu na stronie z własnym szablonem.

W tym miejscu warto jeszcze wspomnieć o hierarchi wyświetlania różnych szablonów dla stron w WordPress.

  1. Jeśli strona posiada niestandardowy szablon, a WordPress znajdzie plik, który wywołuje „Template Name: Custom Page Template”, to szablon zostanie wyświetlony. Ten rodzaj szablonu możesz przypisać wielu stronom zmieniając ustawienia strony w kokpicie.
  2. Następnie WordPress szuka czy podstrona nie ma szablonu pod konkretne ID lub ’slug’. Jeśli potrzebujesz niestandardowego szablonu tylko dla 1 podstrony to możesz w motywie utworzyć plik o nazwie page-{ID}.php lub page-{slug}.php i WordPress dla konkretnej podstrony wyświetli dedykowany szablon.
  3. Jeśli dwa powyższe warunki są puste, WordPress wyświetla plik page.php, jeśli jego również nie ma w motywie to następny w kolejności jest plik singular.php i ostatecznie całkowicie domyślny widok, czyli plik index.php w motywie.

Co nam to daje? Przede wszystkim możliwość wielu kombinacji. Niektóre podstrony (powiedzmy ofertowe) mogą posiadać 1 wspólny szablon, który zmienisz im w kokpicie w edycji podstrony, ale przykładowo chcemy wyświetlić niestandardowy widok na podstronie ’cennik’ i tu wystarczy utworzyć plik page-cennik.php na serwerze w motywie.

A teraz twórz, próbuj, eksperymentuj! 

Marcin Guzik

Marcin Guzik

Zafascynowany WordPressem. Użytkownik WP od 2008 roku, od wersji 2.4, albo 2.5 (nie pamiętam dokładnie). Piszę na: mrcng.pl. Zawodowo: jestem właścicielem Net-Factory. Prywatnie: mąż, ojciec, instruktor karate.

Opieka i serwis stron internetowych

Zajmij się swoim biznesem a my zajmiemy się Twoją stroną. Zapewniamy stałą opiekę oraz wyspecjalizowany serwis dla stron na WordPress oraz sklepów internetowych WooCommerce.

Wybierz coś dla siebie