Nadchodzi Gutenberg – WordPress 4.9.8 przybił do brzegu!

Wszystkie strony oparte o WP otrzymały dzisiaj dostęp do aktualizacji oznaczonej numerem 4.9.8 – powoli, bardzo powoli WordPress zbliża się do wydania “okrągłej” aktualizacji (5.0). W większości przypadków wordpressy zaktualizowały się samoistnie, ale jak to mówią strzeżonego... dlatego warto sprawdzić to ręcznie!

Co ciekawego w WP 4.9.8 ? Przede wszystkim łatanie dziur (46 bugów), aktualizacja systemowego motywu “17tki”, a także 18 poprawek w związku z ostatnio wprowadzonymi zmianami dotyczącymi prywatności.

Nie to jednak jest najważniejszą informacją dzisiejszego dnia wśród developerów WP. Przy okazji aktualizacji WP do wersji 4.9.8 przedpremierowo otrzymujemy dostęp do Gutenberga, czyli nowego edytora dla WordPressa, który niebawem – prawdopodobnie z wersją 5.0 ujrzy oficjalnie światło dzienne. Po wykonaniu aktualizacji wp na głównej stronie kokpitu pojawia się taki komunikat:

Na razie Gutenberg pozostaje dodatkową wtyczką, którą opcjonalnie możemy zainstalować, aktywować i przetestować. Docelowo będzie jednak podstawowym i domyślnym edytorem tekstowym w WP. Twórcy WordPressa chcą zmienić w zasadzie wszystko jeśli chodzi o tworzenie wpisów, podstron – co z tego wyjdzie? Jak przyjmie się Gutenberg? Co z kreatorami typu Visual Composer, Divi itd.? Zobaczymy już niebawem!

Więcej o samym Gutenbergu dowiesz się ze strony: https://wordpress.org/gutenberg/ 

Marcin Guzik

Marcin Guzik

Zafascynowany WordPressem. Użytkownik WP od 2008 roku, od wersji 2.4, albo 2.5 (nie pamiętam dokładnie). Piszę na: mrcng.pl. Zawodowo: jestem właścicielem Net-Factory. Prywatnie: mąż, ojciec, instruktor karate.

Opieka i serwis stron internetowych

Zajmij się swoim biznesem a my zajmiemy się Twoją stroną. Zapewniamy stałą opiekę oraz wyspecjalizowany serwis dla stron na WordPress oraz sklepów internetowych WooCommerce.

Wybierz coś dla siebie