Jaki hosting wybrać dla WordPressa?

Jaki serwer dla WordPressa?

To pytanie wręcz „cyklicznie” pojawia się na każdej fejsbukowej grupie związanej z WordPressem i z pewnością doprowadza adminów do „szewskiej pasji”.

air support

Od siebie powiem tak: ciężko jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ innej infrastruktury będzie potrzebować prosta strona firmowa na WordPressie, a zupełnie czegoś innego będzie potrzebować sklep WooCommerce z bazą 10 tysięcy produktów i dziennym przerobem na poziomie kilkuset zamówień.

Takie mamy czasy, w których internetowi konsumenci chcą mieć produkty od razu, wręcz na wyciągnięcie ręki. Niska cena może nie wystarczyć jeśli ścieżka zakupowa w sklepie internetowym będzie długa i zawiła – klient po drodze się rozmyśli i kupi u konkurencji. Najlepszej jakości produkty również nie wystarczą, jeśli każda nowa podstrona będzie ładować się kilka/kilkanaście sekund, zamiast zachęcić do zakupu doprowadzimy potencjalnego klienta do „białej gorączki” i z pewnością opuści naszą stronę.

Dlatego tak ważnym jest dobór odpowiedniej usługi hostingowej pod nasz internetowy projekt.

Ze względu na rodzaj rozróżniamy:

  • serwer współdzielony – idealne rozwiązanie dla małych stron i sklepów WooCommerce, bardzo łatwa konfiguracja i do tego przystępne niskie ceny.
  • VPS – usługa przeznaczona dla większych sklepów WooCommerce, które potrzebują odseparowanego hostingu z większą wydajnością
  • serwer dedykowany – rozwiązanie wymagające przede wszystkim dużych umiejętności technicznych, ponieważ sami konfigurujemy maszynę oraz sporych środków finansowych

Na co zwrócić uwagę wybierając hosting?

To co przeczytasz poniżej to moja subiektywna opinia, która ewoluowała w ostatnich 10 latach i nie musisz się z nią zgadzać 😉

hello

Po pierwsze obsługa klienta i szybkość reagowania na zgłoszenie. Jeśli pojawia się jakiś problem na stronie związany bezpośrednio z działaniem serwera lub ze skrzynką pocztową itp. tworzę nowe zgłoszenie na serwerze i oczekuję szybkiej konkretnej reakcji! Tak jest w zenbox.pl, tworzę nowe zgłoszenie i maksymalnie po kilku minutach jest odpowiedź obsługi albo z konkretną radą, rozwiązaniem, albo w informacją kiedy zostanie problem rozwiązany. Jeśli miałbym na odpowiedź czekać kilka godzin, a nawet dni (sic!) to nawet za darmo nie chciałbym takiej usługi.

Po drugie bezpieczeństwo. Niech rzuci kamieniem ten kto to ani razu nie „rozsypał” strony po wrzuceniu poprawek na wersję produkcyjną. W takiej sytuacji automatyczne kopie bezpieczeństwa (backup) są bezcenne. Dzięki temu bardzo szybko możemy przywrócić stabilny stan strony. Jeśli hosting wykonuje automatyczne backupy (plików i baz danych) cyklicznie (kilka razy dziennie) to warto się nim zainteresować, jeśli kopie przechowywane są kilka/kilkanaście dni to tym bardziej warto zdecydować się na taką serwerownię.

Warto również wybierając hosting zorientować się czy usługa będzie w pełni kompatybilna z naszym WordPressem, sklepem WooCommerce – są hostingi dedykowane specjalizujące się np. wyłącznie w Magento i później mogą być problemy.

Dlatego też, na dzień dzisiejszy nie widzę lepszej opcji od zenbox.pl. A wy czym się kierujecie przy wyborze hostingu i w ogóle gdzie hostujecie swoje strony?

Marcin Guzik

Marcin Guzik

Zafascynowany WordPressem. Użytkownik WP od 2008 roku, od wersji 2.4, albo 2.5 (nie pamiętam dokładnie). Piszę na: mrcng.pl. Zawodowo: jestem właścicielem Net-Factory. Prywatnie: mąż, ojciec, instruktor karate.

Opieka i serwis stron internetowych

Zajmij się swoim biznesem a my zajmiemy się Twoją stroną. Zapewniamy stałą opiekę oraz wyspecjalizowany serwis dla stron na WordPress oraz sklepów internetowych WooCommerce.

Wybierz coś dla siebie