Jak wyłączyć automatyczne rewizje w WordPressie?

Jeśli masz WordPressa jakiś czas i regularnie tworzysz na nim treści, Twoja instalacja ma kilkadziesiąt, a może i kilkaset wpisów, to czy zwróciłeś uwagę, że każdy wpis może mieć kilka/kilkanaście zapisanych wersji w bazie danych? Niestety z czasem będzie ich coraz więcej, a Twoja baza danych może urosnąć do niewyobrażalnych rozmiarów. Czasem warto zrobić porządki! Dziś pokażę jak uporać się z rewizjami.

Zacznijmy od tego, że wystarczy dodać do pliku wp-config.php (główny katalog WordPressa):

define( 'WP_POST_REVISIONS', 15 );

i tym samym ograniczasz zapisywanie wersji danej podstrony/wpisu do 15. Oczywiście można całkowicie dezaktywować zapisywanie dodatkowych wersji za pomocą:

define( 'WP_POST_REVISIONS', false );

Jeśli wykonałeś powyższe instrukcje to zabezpieczyłeś się na przyszłość, ale co z istniejącymi rewizjami? Jak zrobić porządek w bazie danych MySQL?

Opiszę dwa sposoby łatwiejszy i trudniejszy:

a) zainstaluj wtyczkę WP Optimize (pisałem o niej przy okazji wpisu na temat 15 niezbędnych wtyczek do WordPressa), włącz, wejdź w nową zakładką WP Optimize w panelu administratora i zrób porządek z bazą danych – pamiętaj przed wykonaniem jakichkolwiek działań wykonaj backup!

b) zaloguj się do swojej bazy danych (PHPMyAdmin) i wykonaj zapytanie SQL, które usunie wszystkie zapisane dodatkowe wersje wpisów:

DELETE FROM wp_posts WHERE post_type = "revision";

I to wcale nie tak, że rewizje są złem! Osobiście uważam, że 5 wersji w zupełności wystarczy. 

Na marginesie dodam, że można dodatkowo jeszcze zwiększyć odstęp pomiędzy auto zapisem z standardowych 60 sekund na np. 300 sekund, wystarczy dodać do wp-config.php:

define('AUTOSAVE_INTERVAL', 300 ); // seconds

Chyba, że macie jakieś swoje sposoby? Daj znać w komentarzu.

Marcin Guzik

Marcin Guzik

Zafascynowany WordPressem. Użytkownik WP od 2008 roku, od wersji 2.4, albo 2.5 (nie pamiętam dokładnie). Piszę na: mrcng.pl. Zawodowo: jestem właścicielem Net-Factory. Prywatnie: mąż, ojciec, instruktor karate.

Opieka i serwis stron internetowych

Zajmij się swoim biznesem a my zajmiemy się Twoją stroną. Zapewniamy stałą opiekę oraz wyspecjalizowany serwis dla stron na WordPress oraz sklepów internetowych WooCommerce.

Wybierz coś dla siebie