WordPress 5.0.1 i 4.9.9 – co nowego?

Kilka dni temu pojawiła się “długo wyczekiwana” nowa wersja WordPressa z Gutenbergiem w core systemu, a już mamy od autorów pierwszą aktualizację bezpieczeństwa opatrzoną numerem 5.0.1

Aktualizacje bezpieczeństwa przeprowadzane są automatycznie, dlatego jeśli zaktualizowałeś swoją instalację do wersji 5.0.0 to masz już WordPressa w wersji 5.0.1, natomiast CMS-y nieaktualizowane do “piątki” otrzymały aktualizację bezpieczeństwa o numerze 4.9.9 (ciekawe jaki będzie kolejny?).

Co się zmieniło, co wprowadzono?

Kilka poprawek wgrano dla wszystkich wordpresów, tych po aktualizacji “Gutenberg”, jak i tych przed aktualizacją do wersji 5.0.0. Większość poprawek dotyczyła nieuprawnionych operacji, które mogły dokonać niektóre grupy użytkowników – więcej informacji na stronie WordPress.org oraz oczywiście Gutenberga.

W większości są to drobne zmiany w wordpressowym api, z których nie korzystamy na co dzień, ale nie mniej jednak nie mogę oprzeć się wrażeniu, że wszyscy, którzy zainstalowali/zaktualizowali WordPressa do wersji 5.0.0 stali się live beta testerami nowego WordPressa z Gutenbergiem na pokładzie. 

Dla testów na TAK, komercyjnie CZEKAMY

Choć ten wpis powstał przy użyciu Gutenberga i na wszystkich moich pozostałych (własnych stronach) jestem już na wersji 5.0.1 to z aktualizacją oprogramowania u klientów czekamy na konkretną i naprawdę stabilną wersję, która będzie już w pełni kompatybilna z ACF PRO, Yoast i innymi najpopularniejszymi wtyczkami.

Marcin Guzik

Marcin Guzik

Zafascynowany WordPressem. Użytkownik WP od 2008 roku, od wersji 2.4, albo 2.5 (nie pamiętam dokładnie). Piszę na: mrcng.pl. Zawodowo: jestem właścicielem Net-Factory. Prywatnie: mąż, ojciec, instruktor karate.

Opieka i serwis stron internetowych

Zajmij się swoim biznesem a my zajmiemy się Twoją stroną. Zapewniamy stałą opiekę oraz wyspecjalizowany serwis dla stron na WordPress oraz sklepów internetowych WooCommerce.

Wybierz coś dla siebie