WordPress 5.0 & Gutenberg – czy Twoja witryna jest gotowa na zmiany?

Ponad miesiąc temu opisałem pierwsza wrażenia po zainstalowaniu nowego edytora treści na WordPressie – moja subiektywna opinia na temat Gutenberga jest mocno na plus, zresztą ten wpis powstał również przy użyciu Gutenberga. Pytanie na dzisiaj jest takie: czy Twoja strona, Twój serwis internetowy jest gotowy na przesiadkę z klasycznego edytora wizualno/tekstowego na nowy edytor treści, który wraz z wersją WP 5.0 stanie się podstawowym edytorem? 

W Net-Factory mamy w portfolio ponad 150 realizacji, przeszło 100 zadowolonych klientów. Zdecydowana większość to realizacje w oparciu o WordPressa. Jestem świadomy, że choćbyśmy nie wiem jak uświadamiali, informowali klientów, że nadchodzą zmiany, że trzeba będzie korzystać z nowego edytora, to i tak po aktualizacji wp do wersji 5.0 pojawią się problemy i pytania „jak dodać nowy wpis”, „gdzie jest stary edytor tekstowy”, „dlaczego blog nie działa” itd.

Jak sprawdzić czy strona jest gotowa na Gutenberga?

Na dzień dzisiejszy możesz korzystać z klasycznego edytora wizualno-tekstowego lub zainstalować Gutenberga i przetestować swojego WordPressa przed aktualizacją 5.0.

Dla bezpieczeństwa wykonaj kopię strony i bazy mySQL by w razie krytycznych problemów przywrócić stabilną wersję.

Przejdźmy do konkretów: zainstaluj i włącz Gutenberga. 

Wejdź w zakładkę Wpisy > Wszystkie wpisy; wybierz do edycji dowolny wpis; zobaczysz nowy edytor treści, spróbuj coś zmienić. Następnie zaktualizuj wpis i zobacz go we froncie – sprawdź czy wizualnie wszystko jest na swoim miejscu.

Co prawda twórcy Gutenberga zapewniają, że wszystko powinno działać jak i poprawnie wyglądać, ale czas pokaże jak Gutenberg wpłynie na wszelkiej maści page buildery i strony zbudowane przy pomocy Divi, Visual Composera itd.

Jeśli wszystko jest ok – brawo, nie masz czego się obawiać. Zapoznaj się z nowym edytorem i twórz treści dalej!

Całe szczęście, że od początku mojej przygody z WP skorzystałem z page builderów może 3 razy, 2 razy dla testów i [niestety] 1 raz komercyjnie, bo takie było życzenie klienta. Ten 1 raz wystarczył… nigdy więcej!

Na koniec: jeśli masz problem, coś „nie sprzęga”, strona się wysypała to daj znać w komentarzu albo po prostu pisz na hello@wp-lab.pl

Marcin Guzik

Marcin Guzik

Zafascynowany WordPressem. Użytkownik WP od 2008 roku, od wersji 2.4, albo 2.5 (nie pamiętam dokładnie). Piszę na: mrcng.pl. Zawodowo: jestem właścicielem Net-Factory. Prywatnie: mąż, ojciec, instruktor karate.

Opieka i serwis stron internetowych

Zajmij się swoim biznesem a my zajmiemy się Twoją stroną. Zapewniamy stałą opiekę oraz wyspecjalizowany serwis dla stron na WordPress oraz sklepów internetowych WooCommerce.

Wybierz coś dla siebie