Teoretycznie ten wpis powinien być pierwszym, otwierającym wpisem cykl „Obsługa Gutenberga”, ale… „co się odwlecze to nie uciecze”, dlatego zapraszam do lektury.
Jak wygląda okno robocze w Gutenbergu?
Poniżej znajduje się zrzut ekranu z ponumerowanymi boxami, które zostały pod grafiką omówione. Jeśli potrzebujesz zobaczyć ją w pełnym rozmiarze – pobierz grafikę na dysk tutaj.
- Pasek narzędzi domyślnie znajduje się nad każdym blokiem w treści, jednak można to szybko zmienić (punkt 10) klikając w ustawienia okna i aktywując „Górny pasek narzędzi”. To właśnie w pasku narzędzi wybieramy nowe bloki (za pomocą +) oraz edytujemy aktywny blok. Klikając (i) wysunie się okienko z informacją o liczbie napisanych słów, użytych nagłówków, akapitów i wykorzystanych bloków.
- Treść – w centralnej części okna tworzymy treść. Duży nagłówek „Dodaj tytuł” to miejsce na nazwę wpisu / podstrony. Poniżej znajduje się miejsce na dodanie nowych bloków.
- Ustawienia – czyli cała prawa kolumna, w której znajdują się główne ustawienia dotyczące wpisu (punkt 9) – zakładka Dokument oraz ustawienia aktywnego bloku w treści – zakładka Blok
- Data wpisu – klikając w link „Natychmiast” mamy możliwość zmiany daty publikacji wpisu na wcześniejszą, ale również przyszłą (wpis zostanie „zaplanowany”).
- Kategorie – jedna z ważniejszych zakładek w ustawieniach Dokumentu, ponieważ bardzo często w naszych realizacjach tworzymy niestandardowe pola za pomocą wtyczki ACF, które warunkujemy wyborem kategorii wpisu.
- Tagi – miejsce na wpisanie kilku słów kluczowych.
- Obrazek wyróżniający – za pomocą kilku kliknięć możemy wybrać miniaturę wpisu z biblioteki (zdjęcia dodane wcześniej) lub wgrać nowy plik na serwer.
- Opublikuj / zaktualizuj – jeśli tworzymy nowy wpis to za pomocą niebieskiego przycisku publikujemy wpis, jeśli edytujemy istniejący wpis/stronę, to klikając zaktualizuj zapisujemy wprowadzone zmiany.
- Pasek boczny dzieli się na 2 zakładki, Dokument oraz Blok. Za pomocą pierwszej zakładki mamy dostęp do ogólnych ustawień dotyczących danego dokumentu (wpis/strona), w zakładce Blok pojawią się ustawienia aktualnie aktywnego bloku w edytorze.
- Ustawienia okna – klikając w „trzy kropeczki” po prawej stronie u góry mamy możliwość „dobrania się” do ustawień okna roboczego w Gutenbergu, możemy zmienić sposób tworzenia treści (z wizualnego na edytor kodu), wyłączyć/włączyć poszczególne boxy, a także wyłączyć weryfikację przed publikacją.
Masz jakieś pytania, wątpliwości? Pytaj w komentarzu lub pisz bezpośrednio na hello@wp-lab.pl