Omówienie okna roboczego #4 Obsługa Gutenberga

Teoretycznie ten wpis powinien być pierwszym, otwierającym wpisem cykl “Obsługa Gutenberga”, ale… “co się odwlecze to nie uciecze”, dlatego zapraszam do lektury.

Jak wygląda okno robocze w Gutenbergu?

Poniżej znajduje się zrzut ekranu z ponumerowanymi boxami, które zostały pod grafiką omówione. Jeśli potrzebujesz zobaczyć ją w pełnym rozmiarze – pobierz grafikę na dysk tutaj.

  1. Pasek narzędzi domyślnie znajduje się nad każdym blokiem w treści, jednak można to szybko zmienić (punkt 10) klikając w ustawienia okna i aktywując “Górny pasek narzędzi”. To właśnie w pasku narzędzi wybieramy nowe bloki (za pomocą +) oraz edytujemy aktywny blok. Klikając (i) wysunie się okienko z informacją o liczbie napisanych słów, użytych nagłówków, akapitów i wykorzystanych bloków.
  2. Treść – w centralnej części okna tworzymy treść. Duży nagłówek “Dodaj tytuł” to miejsce na nazwę wpisu / podstrony. Poniżej znajduje się miejsce na dodanie nowych bloków.
  3. Ustawienia – czyli cała prawa kolumna, w której znajdują się główne ustawienia dotyczące wpisu (punkt 9) – zakładka Dokument oraz ustawienia aktywnego bloku w treści – zakładka Blok
  4. Data wpisu – klikając w link “Natychmiast” mamy możliwość zmiany daty publikacji wpisu na wcześniejszą, ale również przyszłą (wpis zostanie “zaplanowany”).
  5. Kategorie – jedna z ważniejszych zakładek w ustawieniach Dokumentu, ponieważ bardzo często w naszych realizacjach tworzymy niestandardowe pola za pomocą wtyczki ACF, które warunkujemy wyborem kategorii wpisu.
  6. Tagi – miejsce na wpisanie kilku słów kluczowych.
  7. Obrazek wyróżniający – za pomocą kilku kliknięć możemy wybrać miniaturę wpisu z biblioteki (zdjęcia dodane wcześniej) lub wgrać nowy plik na serwer.
  8. Opublikuj / zaktualizuj – jeśli tworzymy nowy wpis to za pomocą niebieskiego przycisku publikujemy wpis, jeśli edytujemy istniejący wpis/stronę, to klikając zaktualizuj zapisujemy wprowadzone zmiany.
  9. Pasek boczny dzieli się na 2 zakładki, Dokument oraz Blok. Za pomocą pierwszej zakładki mamy dostęp do ogólnych ustawień dotyczących danego dokumentu (wpis/strona), w zakładce Blok pojawią się ustawienia aktualnie aktywnego bloku w edytorze.
  10. Ustawienia okna – klikając w “trzy kropeczki” po prawej stronie u góry mamy możliwość “dobrania się” do ustawień okna roboczego w Gutenbergu, możemy zmienić sposób tworzenia treści (z wizualnego na edytor kodu), wyłączyć/włączyć poszczególne boxy, a także wyłączyć weryfikację przed publikacją.

Masz jakieś pytania, wątpliwości? Pytaj w komentarzu lub pisz bezpośrednio na hello@wp-lab.pl

Marcin Guzik

Marcin Guzik

Zafascynowany WordPressem. Użytkownik WP od 2008 roku, od wersji 2.4, albo 2.5 (nie pamiętam dokładnie). Piszę na: mrcng.pl. Zawodowo: jestem właścicielem Net-Factory. Prywatnie: mąż, ojciec, instruktor karate.

Opieka i serwis stron internetowych

Zajmij się swoim biznesem a my zajmiemy się Twoją stroną. Zapewniamy stałą opiekę oraz wyspecjalizowany serwis dla stron na WordPress oraz sklepów internetowych WooCommerce.

Wybierz coś dla siebie