Role i uprawnienia użytkowników w WordPressie

Role i uprawnienia użytkowników

Wczoraj pojawił się wpis jak i gdzie zarządzać użytkownikami w WordPressie, dzisiaj natomiast opiszę jak wygląda sprawa ról i uprawnień użytkowników.

Narzędzia związane z edycją użytkowników, nadawanie nowych uprawnień, zmiana ról, podział obowiązków przydają się gdy nad stroną pracuje kilka/kilkanaście osób. Dzięki podziałowi ról i przydziale uprawnień mamy pewność, że osoba nieuprawniona do wykonywania np. aktualizacji wtyczek, systemu nie zrobi czegoś nieodpowiedniego.

Lista standardowych ról + uprawnienia

  • Administrator – to rola z pełnymi uprawnieniami, może w zasadzie wszystko, począwszy od zarządzania treściami, użytkownikami, przez zmiany w wyglądzie, a kończąc na pracach czysto technicznych jak np. wykonywanie backupów, aktualizacji, instalacji dodatkowych modułów.
  • Redaktor – ma możliwość pełnego zarządzania treścią, może tworzyć, edytować, publikować i usuwać wpisy (własne i pozostałych użytkowników), zarządzać kategoriami, tagami wpisów oraz komentarzami (moderowanie, dodawanie i usuwanie), a także może tworzyć nowe podstrony, dodawać, edytować i usuwać pliki z biblioteki.
  • Autor – może tworzyć, edytować, publikować i usuwać (nawet po publikacji) własne wpisy, a także dodawać media do biblioteki i umieszczać je we wpisach.
  • Współpracownik – rola uprawniająca do tworzenia wpisów, w formie szkiców, które muszą zostać zaakceptowane przez Redaktora lub Administratora. Ponadto konto może również edytować i usuwać własne szkice wpisów.
  • Subskrybent – użytkownik odwiedzający stronę, ma możliwość skomentowania wpisu, zalogowania się do panelu i zmiany podanych danych.

Dodatkowe role użytkowników

Po instalacji WooCommerce, WordPress otrzyma dwie dodatkowe role:

  • Klient – konto tworzone automatycznie wraz ze złożeniem zamówienia w sklepie WooCommerce
  • Kierownik Sklepu – rola uprawniająca konto do zarządzania sklepem internetowym (zamówienia, produkty, użytkownicy, raporty, kupony itd.)

Niestandardowe role i uprawnienia?

Już niebawem pojawi się wpis, w którym pokażę jak skonfigurować nowe role, nadać im niestandardowe uprawnienia i udostępnić im dostęp do okrojonego panelu administratora.

Tymczasem do następnego!

Marcin Guzik

Marcin Guzik

Zafascynowany WordPressem. Użytkownik WP od 2008 roku, od wersji 2.4, albo 2.5 (nie pamiętam dokładnie). Piszę na: mrcng.pl. Zawodowo: jestem właścicielem Net-Factory. Prywatnie: mąż, ojciec, instruktor karate.

Opieka i serwis stron internetowych

Zajmij się swoim biznesem a my zajmiemy się Twoją stroną. Zapewniamy stałą opiekę oraz wyspecjalizowany serwis dla stron na WordPress oraz sklepów internetowych WooCommerce.

Wybierz coś dla siebie