Witaj w WordPressie 5.2

Aktualizujemy WP do wersji 5.2

Z początkiem maja, z lekkim poślizgiem, ale w końcu otrzymaliśmy dostęp do kolejnej dużej aktualizacji, oznaczonej wersją 5.2 o nazwie “Jaco” w hołdzie dla basissty Jaco Pastorius.

Co prawda minęło dopiero 5 miesięcy od wypuszczenia wersji 5.0.0, ale widać, że developerzy Automattica nie próżnują i wprowadzają kolejne zmiany oraz usprawnienia zarówno w samym core WP jak i w Gutenbergu.

No to zaczynamy!…

Nowy WP 5.2 zawitał na wp-lab.pl.

Co nowego w WP 5.2 ?

  • Przede wszystkim WordPress 5.2 nie będzie działać poprawnie na wersji PHP mniejszej niż 5.6.20.
  • Wersja 5.2 wprowadza nowy hak (ang. hook) wp_body_open, dzięki któremu będzie można dodać kod zaraz po <body>

Po aktualizacji do wersji 5.2 oraz zaktualizowaniu domyślnych motywów WordPressa wszystkie posiadają już nowy hak w pliku header.php.

  • Pojawił się menadżer bloków (kliknij po prawej stronie trzy kropeczki i wybierz menadżer bloków), dzięki któremu możemy wyłączyć/włączyć obsługę bloków. Jeśli z któregoś nie korzystasz – wyłącz.
  • Zadbano również o Gutenberga, wprowadzono usprawnienia mające na celu zwiększenie wydajności i zapewnienie płynności w trakcie pisania oraz tworzenia bardzo długich wpisów.
  • Pojawiły się nowe bloki w Gutenbergu: RSS, Szukaj – bezpośrednie umieszczanie wyszukiwarki we wpisie, Kalendarz czy Chmura tagów.
  • Wprowadzono zmiany związane z polityką prywatności (nowy szablon strony, możliwość personalizacji itd.

Zresztą zobaczcie sami na wordpress.org co dokładnie się zmienia.

Aktualizujecie czy nie?

Jeśli posiadasz backup strony, masz wersję co najmniej 5.0.0 to śmiało wykonaj aktualizację. Jeśli jesteś jeszcze w wersji 4.9.9 lub niższej to polecam zlecić to komuś kto naprawdę orientuje się w temacie.

Polecam wpis: WordPress 5.x.x – aktualizować czy nie?

Jeśli jednak masz problem z aktualizacją, nie wiesz czy strona będzie działać poprawnie na 5.2, masz obawy, nie wiesz jak to zrobić poprawnie? Napisz na hello@wp-lab.pl – zajmiemy się tym!

Marcin Guzik

Marcin Guzik

Zafascynowany WordPressem. Użytkownik WP od 2008 roku, od wersji 2.4, albo 2.5 (nie pamiętam dokładnie). Piszę na: mrcng.pl. Zawodowo: jestem właścicielem Net-Factory. Prywatnie: mąż, ojciec, instruktor karate.

Opieka i serwis stron internetowych

Zajmij się swoim biznesem a my zajmiemy się Twoją stroną. Zapewniamy stałą opiekę oraz wyspecjalizowany serwis dla stron na WordPress oraz sklepów internetowych WooCommerce.

Wybierz coś dla siebie