Jak wyłączyć tryb pełnoekranowy w WordPressie #8 Obsługa Gutenberga

Wraz z aktualizacją WordPressa do wersji oznaczonej numerem 5.4 autorzy wprowadzili tryb pełnoekranowy jako domyślny widok edytora treści. Nie powiem bardzo fajnie to wygląda i z pewnością jest to udogodnienie dla osób pracujących na mniejszych ekranach.

Niestety nie sprawdza się to w moim przypadku. Pracuję na 2 ekranach, główny ma 24 cale i nie potrzebuję, aż tyle przestrzeni do pracy z tekstem, po drugie boczny pasek w kokpicie WordPress daje mi szybki dostęp do poszczególnych zakładek, dlatego pierwszym krokiem w każdej instancji wp zaktualizowanej do wersji 5.4 jest wyłącznie trybu pełnoekranowego.

Jak wyłączyć tryb pełnoekranowy w edytorze treści?

Po wejściu do edytora klikamy “trzy kropeczki” w prawym górnym rogu i rozwijamy pasek narzędzi i opcji.

Następnie odznaczamy Tryb pełnoekranowy.

I to wszystko! Z powrotem możemy cieszyć się normalnym trybem pracy z edytorem treści w naszym WordPressie.

Wersja dla deweloperów

Wklej poniższą funkcję do pliku functions.php w motywie i ciesz się wyłączonym trybem pełnoekranowym, za pomocą poniższego skryptu.

/** Disable full screen mode in Gutenberg */ 

function wplab_disable_fullscreenmode() {
	$script = "window.onload = function() { const isFullscreenMode = wp.data.select( 'core/edit-post' ).isFeatureActive( 'fullscreenMode' ); if ( isFullscreenMode ) { wp.data.dispatch( 'core/edit-post' ).toggleFeature( 'fullscreenMode' ); } }";
	wp_add_inline_script( 'wp-blocks', $script );
}
add_action( 'enqueue_block_editor_assets', 'wplab_disable_fullscreenmode' );

W razie jakichkolwiek pytań, pisz na hello@wp-lab.pl lub po prostu skomentuj wpis poniżej.

Marcin Guzik

Marcin Guzik

Zafascynowany WordPressem. Użytkownik WP od 2008 roku, od wersji 2.4, albo 2.5 (nie pamiętam dokładnie). Piszę na: mrcng.pl. Zawodowo: jestem właścicielem Net-Factory. Prywatnie: mąż, ojciec, instruktor karate.

Opieka i serwis stron internetowych

Zajmij się swoim biznesem a my zajmiemy się Twoją stroną. Zapewniamy stałą opiekę oraz wyspecjalizowany serwis dla stron na WordPress oraz sklepów internetowych WooCommerce.

Wybierz coś dla siebie