WordPress 5.4 “Adderley”

Adderley – WP 5.4

Kilka dni temu pojawiła się kolejna duża aktualizacja dla systemu zarządzania treścią WordPress, oznaczona numerem 5.4 i jak to bywa w przypadku dużych aktualizacji (5.3 “Kirk”, 5.2 “Jaco” itd.) łatka 5.4 nazywa się “Adderley” w hołdzie dla Nata Adderley.

A więc do dzieła!

Instalujemy na testowej instancji nową wersję WP 5.4.

Co nowego od wersji 5.4?

Ta część wpisu będzie w najbliższych dniach stopniowo aktualizowana, a to dlatego, że każdego dnia odkrywam nowe możliwości i funkcje jakie ekipa programistów udostępniła wraz z aktualizacją wp do wersji 5.4.

  • Gutenberg staje się coraz bardziej przyjazny i intuicyjny – podoba mi się to!
  • tryb pełnoekranowy stał się domyślnym widokiem edytora – niestety
  • gradienty – w bloku Okładka mamy całe spektrum możliwości dostosowania tego bloku wedle naszych wymagań, zobaczcie poniżej przykładowy blok

Internetowe Laboratorium / wp-lab

  • przesuwanie (góra/dół) bloków – w końcu zostało przeniesione do góry, na pasek narzędzi
  • kolorowanie treści w pojedynczym bloku “Akapit” – fantastyczna wiadomość!
  • zastępowanie obrazka – w końcu funkcja została ulepszona i jest to teraz bardziej intuicyjne
  • breadcrumbs w Gutenbergu – jeśli mamy dosyć mocno zagnieżdżone bloki (akapit w tabeli, w grupie, w kolumnie itd.) to na dole pojawi nam się ścieżka (breadcrumbs) w formie klikalnych hiperłączy

Informacja będzie aktualizowana…

Pełna informacja o nowej wersji 5.4

Aktualizować czy nie?

Jeśli posiadasz backup strony, masz wersję co najmniej 5.x.x to śmiało wykonaj aktualizację. Jeśli jesteś jeszcze w wersji 4.9.9 lub niższej to polecam zlecić to komuś kto naprawdę orientuje się w temacie.

Polecam wpis: WordPress 5.x.x – aktualizować czy nie?

Jeśli jednak masz problem z aktualizacją, nie wiesz czy strona będzie działać poprawnie na 5.3, nie wiesz jak to zrobić poprawnie? Napisz na hello@wp-lab.pl – zajmiemy się tym!

Marcin Guzik

Marcin Guzik

Zafascynowany WordPressem. Użytkownik WP od 2008 roku, od wersji 2.4, albo 2.5 (nie pamiętam dokładnie). Piszę na: mrcng.pl. Zawodowo: jestem właścicielem Net-Factory. Prywatnie: mąż, ojciec, instruktor karate.

Opieka i serwis stron internetowych

Zajmij się swoim biznesem a my zajmiemy się Twoją stroną. Zapewniamy stałą opiekę oraz wyspecjalizowany serwis dla stron na WordPress oraz sklepów internetowych WooCommerce.

Wybierz coś dla siebie