Jak przenieść bloga ze strony wordpress.com na własny serwer?

Ostatnio opisałem (mam nadzieję) dosyć szczegółowo jak wygląda przeniesienie strony opartej o WordPressa na inny serwer (mając pełny dostęp). Dzisiaj postaram się przybliżyć temat przeprowadzki z portalu wordpress.com na własny hosting.

Dlaczego? Ponieważ bardzo dużo osób na początku swojej przygody z WP decyduje się na platformę wordpress.com, która pomimo wielu ograniczeń w zupełności wystarczy by rozpocząć blogowanie. Jednak z czasem to właśnie te ograniczenia mogą być przeszkodą by dalej rozwijać bloga/stronę.

Od czego zacząć przy migracji z WordPress.com na własny hosting?

Po pierwsze wgraj, zainstaluj i uruchom czystą instalację WordPressa (patrz tutaj: szczegółowa instrukcja jak zainstalować WordPressa krok po kroku). 

Myślę, że temat wyboru hostingu, domeny (podpięcia domeny), połączenia z FTP i stworzenia bazy MySQL – mogę pominąć. Dlatego przejdźmy od razu do konkretów.

Otwórz swojego bloga w WordPress.com, przejdź do Kokpitu > wybierz Ustawienia > następnie Eksportuj i wyeksportuj wszystkie.

Przejdź do świeżo zainstalowanego WordPressa, zaloguj się do Kokpitu, przejdź do Narzędzia > i otwórz zakładkę Import. Znajdź na liście i zainstaluj “WordPress” – patrz niżej:

Narzędzie > Import w WordPress

Po chwili instalacji pojawi się informacja: “Importer został zainstalowany pomyślnie. Uruchom go.”

Klikamy i uruchamiamy importera. Następnie wybieramy plik z dysku (wcześniej wygenerowany na WordPress.com) i uruchamiamy import klikając “Wyślij plik na serwer i zaimportuj go“.

W kolejnym kroku musimy wybrać autora importowanych treści, domyślnie będzie to (dopiero co utworzone) konto administratora, ale można również utworzyć dodatkowe konto.

Zaznaczamy “Download and import file attachments” – spowoduje to pobranie zdjęć, załączników i przeniesienie ich na nową stronę. Uruchamiamy import za pomocą “Submit” i czekamy…

Uwaga: Im większy rozmiar importowanego pliku tym dłużej to potrwa, a nawet import może zostać przerwany, wtedy koniecznie wykonaj wszystko jeszcze raz i ponów import (proces zostanie wznowiony od momentu w którym ostatnio wystąpił błąd).

Blog został przeniesiony z WordPress.com. Jesteśmy na swoim.

Najważniejsza rzecz została wykonana, czyli migracja treści wyprodukowanych w platformie WordPress.com na własny hosting. 
Na razie Twój blog wygląda jak tysiące innych stron dopiero co zainstalowanych w oparciu o WordPressa. Niestety nie zabierzesz motywu z WordPress.com. Masz kilka opcji do wyboru:

  • zainstalować odpowiednik poprzedniego motywu z oficjalnego repozytorium motywów WordPress (biblioteka WordPressa)
  • kupić płatny motyw, zainstalować go na stronie i skonfigurować go wedle swoich oczekiwań
  • zlecić wybranej firmie stworzenie dedykowanego motywu odpowiadającego Twoim oczekiwaniom, wymaganiom z określoną funkcjonalnością – z tego miejsca polecam nasze usługi, zapraszam na www.net-factory.pl

Jeśli na którymś etapie eksportu/importu WordPressa z WordPress.com na własny hosting masz jakieś problemy, to pisz śmiało w komentarzu lub na priv hello@wp-lab.pl!

Udanej migracji!

Marcin Guzik

Marcin Guzik

Zafascynowany WordPressem. Użytkownik WP od 2008 roku, od wersji 2.4, albo 2.5 (nie pamiętam dokładnie). Piszę na: mrcng.pl. Zawodowo: jestem właścicielem Net-Factory. Prywatnie: mąż, ojciec, instruktor karate.

Opieka i serwis stron internetowych

Zajmij się swoim biznesem a my zajmiemy się Twoją stroną. Zapewniamy stałą opiekę oraz wyspecjalizowany serwis dla stron na WordPress oraz sklepów internetowych WooCommerce.

Wybierz coś dla siebie