WordPress 5.1 już dostępny – co się zmieniło?

Wczoraj udostępniono kolejną, większą aktualizację WordPressa, po wersji 5.0.0, 5.0.1, 5.0.2, 5.0.3, tym razem otrzymaliśmy od programistów Automattica wersję 5.1.

A więc do dzieła, witaj WP 5.1

Lista wprowadzonych zmian jest naprawdę okazała, zresztą zobaczcie sami na wordpress.com, albo po prostu otwórzcie poniższy odnośnik.

Dzieje się! Pod koniec ubiegłego roku z wersją 5.0.0 wprowadzono Gutenberga. Był wielki szum i lament, w szczególności na fejsbukowych grupach. Ale jak widać z tygodnia na tydzień programiści Automattica krok po kroku wprowadzają szereg zmian, które mają za zadanie udoskonalić edytor, usprawnić jego działanie, by można było płynnie tworzyć treści w WordPressie. Ponadto autorzy popularnych modułów dostosowują swoje pluginy i wszystko zaczyna naprawdę nieźle wyglądać i działać!

Aktualizować czy nie aktualizować WordPressa?

Jeśli zaktualizowałeś do wersji 5.0.0 (lub na bieżąco aktualizujesz WP) to możesz śmiało wykonać aktualizację do wersji 5.1 (choć dla bezpieczeństwa zrób backup strony). Jeśli jednak jesteś jeszcze na wersji 4.9.9 to polecam zrobić backup, zaktualizować i ewentualnie w razie błędów wrócić do poprzedniej wersji. Możesz również utworzyć kopię 1:1 i na wersji developerskiej zaktualizować, zweryfikować czy wszystko działa i wtedy robić update do 5.1 na wersji produkcyjnej.

Szczerze powiem Wam, w październiku, listopadzie trochę obawiałem się nadchodzących zmian, ale teraz widzę, że to ma sens, zmiany są konieczne. Pracuję z WP już od 2008 roku, zaczynałem z wersją 2.4 lub 2.5 i to co się stało z tym CMS-em jest naprawdę niesamowite!

Marcin Guzik

Marcin Guzik

Zafascynowany WordPressem. Użytkownik WP od 2008 roku, od wersji 2.4, albo 2.5 (nie pamiętam dokładnie). Piszę na: mrcng.pl. Zawodowo: jestem właścicielem Net-Factory. Prywatnie: mąż, ojciec, instruktor karate.

Opieka i serwis stron internetowych

Zajmij się swoim biznesem a my zajmiemy się Twoją stroną. Zapewniamy stałą opiekę oraz wyspecjalizowany serwis dla stron na WordPress oraz sklepów internetowych WooCommerce.

Wybierz coś dla siebie