Zarządzanie widgetami w WordPressie #7 Podręcznik WordPressa

Widgety w WordPress

Po wpisach na temat edycji i zmian w nawigacji, zarządzaniu mediami, użytkownikami dzisiaj kolejny wpis z cyklu #Podręcznik WordPressa, tym razem na temat edycji widgetów.

Widgety to bardzo ważne elementy WordPressa służące do wyświetlania konkretnych funkcjonalności. Początkowo miejscem docelowym widgetów był wyłącznie pasek boczny (sidebar), ale z czasem rozszerzono ich możliwości i obecnie możemy zamontować widgety w dowolnym miejscu w motywie – w zasadzie ogranicza nas wyłącznie wyobraźnia.

W Net-Factory bardzo często korzystamy z widgetów, a bezwarunkowo wykorzystujemy je budując projekty wielojęzyczne. Dzięki temu w momencie przełączenia na inny język system wyświetla widget przygotowany w dodatkowym języku.

Zarządanie widgetami WordPress

Po wejściu w Wygląd > Widgety po lewej stronie dostępne są wszystkie widgety (Obrazek, Tekst, Własny HTML itd.), które za pomocą “Drag and drop” możemy przenieść do konkretnego “sidebara”.

Sidebary” konfigurujemy w pliku functions.php – jak to zrobić? Polecam wpis z 2018 roku – zobacz tutaj.

Natomiast miejsce wyświetlania widgetu określamy w motywie i tylko od nas zależy gdzie zamontujemy własny “sidebar”, a następnie wyświetlimy widgety do niego przypięte.

Nasze najpopularniejsze widgety

Bezapelacyjnie są to widgety: Tekst, Obrazek, Własny HTML i z tych korzystamy najczęściej w projektach wykonywanych w Net-Factory. Często używamy również Nawigacyjnego Menu, które wcześniej konfigurujemy w zakładce Wygląd > Menuzobacz jak to zrobić tutaj.

Po dodaniu widgetu do “sidebara” rozwiń widget i skonfiguruj go wedle swojego uznania. Edycja, zmiana położenia, usuwania oraz “zapisywanie widgetów na później” jest niezwykle intuicyjne i nie wymaga w zasadzie żadnych dodatkowych “technicznych umiejętności”.

A teraz do dzieła!

Możliwości jest bardzo wiele, za pomocą widgetów możemy skonfigurować wiele funkcjonalności, które potem klient wyedytuje z poziomu jednej zakładki w panelu administratora – co jest bardzo dużym udogodnieniem dla osób “nietechnicznych”.

A wy do czego wykorzystujecie widgety w WordPressie?

Marcin Guzik

Marcin Guzik

Zafascynowany WordPressem. Użytkownik WP od 2008 roku, od wersji 2.4, albo 2.5 (nie pamiętam dokładnie). Piszę na: mrcng.pl. Zawodowo: jestem właścicielem Net-Factory. Prywatnie: mąż, ojciec, instruktor karate.

Opieka i serwis stron internetowych

Zajmij się swoim biznesem a my zajmiemy się Twoją stroną. Zapewniamy stałą opiekę oraz wyspecjalizowany serwis dla stron na WordPress oraz sklepów internetowych WooCommerce.

Wybierz coś dla siebie