Mam WordPressa – jak uruchomić sprzedaż? Instalacja WooCommerce krok po kroku

W tym tygodniu ruszam z cyklem wpisów na temat obsługi WooCommerce, pojawią się wpisy z instruktażem krok po kroku: jak dodać produkt prosty, z wariantami, jak edytować produkty, zarządzać zamówieniami i wiele innych.

Jeśli mamy zainstalowanego WordPressa lub poprawnie wykonaliśmy migrację z innego hostingu albo przenieśliśmy się z WordPress.com to czas na instalację systemu sprzedażowego WooCommerce

Skąd wziąć wtyczkę WooCommerce?

Przejdź w Kokpicie do zakładki Wtyczki > Dodaj nową. Wpisz w polu wyszukiwania „woocommerce„, a następnie „zainstaluj teraz” wtyczkę „WooCommerce„. Ostatni krok w tej części to „włączenie” zainstalowanego pluginu za pomocą przycisku „włącz„, który pojawi się po krótkiej chwili instalowania.

Wyszukiwanie wtyczki WooCommerce

Instalacja WooCommerce – krok pierwszy – wstępna konfiguracja

Po włączeniu wtyczki WooCommerce zostaniesz przekierowany do podstrony by rozpocząć konfigurowanie sklepu. W kilku krokach będziesz proszony o uzupełnienie kilkunastu pól. Krok pierwszy, zobacz zrzut ekranu:

Instalacja WooCommerce – krok pierwszy

Po pierwsze uzupełnij adres sklepu – jeśli jeszcze nie masz adresu działalności, hm.. uruchamiasz dla testów wpisz cokolwiek. 

Następnie musisz wybrać walutę w której będzie operować sklep oraz określić czy będziesz sprzedawać produkty wirtualne, fizyczne czy może wirtualne i fizyczne.

Możesz, nie musisz zaznaczyć by WooCommerce zbierał dane użytkowania.

Instalacja WooCommerce – krok drugi – płatności

W kolejnej zakładce podczas konfigurowania sklepu musisz określić wstępne formy płatności. Jeśli potrzebujesz płatności online typu tPay, PayU itd. to niestety zmartwię Cię, podstawowa wersja sklepu tego nie zawiera – będzie potrzebna dedykowana wtyczka do obsługi wpłat online.

Instalacja WooCommerce – krok drugi

Jeśli posiadasz konto PayPall i za jego pomocą będziesz odbierać wpłaty ze sklepu to podaj adres e-mail na który założyłeś konto w serwisie paypall.com 

Następnie zaznacz jakie „tradycyjne płatności” udostępnisz swoim klientom: Płatność czekiem, Przelew bankowy, Za pobraniem.

Instalacja WooCommerce – krok trzeci – wysyłka

W następnym kroku zostaniesz poproszony o wstępną „bardzo wstępną” konfigurację oferowanej wysyłki sprzedawanych produktów.

Instalacja WooCommerce – krok trzeci

Myślę, że nie ma nad czym się tutaj rozwodzić, nie ma też za bardzo co uzupełniać – wpisz domyślne kwoty. Następnie podaj z jakich jednostek będziesz korzystać dla określenia wagi oraz wymiarów produktu.

Kompleksowe konfigurowanie oferowanych metod wysyłki należy zrobić po uruchomieniu WooCommerce – jest to jednak dosyć obszerny temat na osobny wpis, który niebawem pojawi się na blogu!

Instalacja WooCommerce – krok czwarty – Zalecane

Następny krok konfiguracji to instalacja zalecanych pluginów przez autorów WooCommerce.

Instalacja WooCommerce – krok czwarty

Jeśli nie pracujesz na własnych motywach koniecznie zaznacz „Motyw Storefront”.

Od siebie dodam, że całkowicie pomijam ten krok, po pierwsze sklepy budujemy na własnym motywie, nie korzystamy z gotowców, czy motywów z ThemeForrest. Po drugie jeśli chodzi o podatki to lepiej mieć nad nimi kontrolę i samemu poprawnie je skonfigurować. Natomiast do obsługi newslettera używamy innych narzędzi.

Decyzja należy do Ciebie, na początek możesz zainstalować wszystkie dodatki i przetestować jak działają w praktyce – z czasem dojdziesz do wprawy i będziesz wiedzieć czy warto czy nie warto je instalować.

Instalacja WooCommerce – krok piąty – Włącz

W kolejnym, już prawie ostatnim kroku autorzy sugerują Ci instalację dodatkowego pluginu „Jetpack”.

Instalacja WooCommerce – krok piąty

Pomijam – nie instaluję.

Od statystyk jest Google Analytics, od promowania produktów własne widgety, które można wygenerować w developers.facebook.com. 

Wyznaję zasadę im mniej wtyczek, tym lepiej!

Instalacja WooCommerce – krok szósty – Gotowe!

W zasadzie to już wszystko, instalacja praktycznie zakończona, to już finalizacja konfigurowania sklepu WooCommerce.

Instalacja WooCommerce – krok szósty

Jeśli chcesz być na bieżąco z nowinkami dotyczącymi wtyczki WooCommerce to dodaj się do newslettera podając swój adres skrzynki. Możesz również utworzyć nowy produkt lub importować produkty z innego sklepu. 

Ja wybieram: „Przejdź do kokpitu”.

Instalacja zakończona!

Udało się! Wspólnie zainstalowaliśmy wtyczkę WooCommerce. Nie mniej jednak to nie koniec pracy nad WooCommerce.

Masz świeżą instalację i jeśli chcesz poprawnie, wedle prawa działać na polskim, międzynarodowym rynku e-commerce to czeka Cię jeszcze dużo pracy nad świeżo zainstalowanym sklepem, między innymi należy skonfigurować magazyn, podatki, płatności (formy, stawki), wysyłkę (strefy, metody), szablony transakcyjne itd.. Następnie tuż za rogiem czeka przeprawa pt. dostosowanie sklepu pod kątem RODO.

Dzięki za dzisiaj i do następnego! Prawdopodobnie pojutrze!

Marcin Guzik

Marcin Guzik

Zafascynowany WordPressem. Użytkownik WP od 2008 roku, od wersji 2.4, albo 2.5 (nie pamiętam dokładnie). Piszę na: mrcng.pl. Zawodowo: jestem właścicielem Net-Factory. Prywatnie: mąż, ojciec, instruktor karate.

Opieka i serwis stron internetowych

Zajmij się swoim biznesem a my zajmiemy się Twoją stroną. Zapewniamy stałą opiekę oraz wyspecjalizowany serwis dla stron na WordPress oraz sklepów internetowych WooCommerce.

Wybierz coś dla siebie